POLSKA 120

W Walimiu, małym miasteczku położonym w Górach Sowich, doszło do niesamowitego odkrycia. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami fotograficznymi z lat 1947 – 1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się znaleziskiem. Na czarno – białych zdjęciach ukazał się świat, którego już nie ma: ludzie, miejsca, krajobrazy… Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny.

Zdarzenie to stało się inspiracją a jednocześnie zaczynem spektaklu muzycznego pt. Polska 120 w reżyserii Martyny Majewskiej. Dla uczczenia miejsca/ludzi – bohaterów ówczesnych czasów walimskich klisz Teatr Lalki i Aktora zaprosił na dwa pokazy premierowe: walimski – 11 listopada oraz wałbrzyski – 18 listopada.

Partnerem projektu Polska 120 jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Instytucjami współpracującymi są: Centrum Kultury w Głuszycy oraz  Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdroju.

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz Gminy Wałbrzych.

[embed]https://youtu.be/BXzlCko7Pf8[/embed] „PATRIOTYZM JUTRA 2016”  - udostępniania dzieła oraz innych materiałów, zawierających lub powstałych w oparciu o dzieło osobom trzecim na podstawie wolnej licencji Creative Commons (CC BY NC ND) – Uznanie Autorstwa, Użycie Niekomercyjne, Bez Utworów Zależnych  w brzmieniu dostępnym na stronie http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl    

Waldemar Łomża
Zdjęcie 1

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 2

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 3

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 4

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 5

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 6

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 7

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 8

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 9

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 10

fot. Waldemar Łomża

Premiera
Czas trwania
70 minut bez przerwy
Wiek
13+
Twórcy
scenariusz i reżyseria MARTYNA MAJEWSKA
scenografia i kostiumy ANNA HAUDEK
muzyka DAWID MAJEWSKI
projekcje JAKUB LECH
konsultant historyczny ŁUKASZ KAZEK
Obsada
KATARZYNA KŁACZEK/ gościnnie
ANNA JEZIERSKA
BOŻENA OLIZAROWICZ
PATRYCJA ROJECKA
JOANNA KOWALSKA/ gościnnie
PAWEŁ KUŹMA
PAWEŁ PAWLIK
muzyka na żywo: ŻENIA BETLIŃSKI/GRZEGORZ PIASECKI, MICHAŁ BOCEK, DAWID MAJEWSKI, BARTEK MIARKA
Grafika
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Grafika
logotyp gminy wałbrzych
Grafika
LOGOTYP PATRIOTYZM JUTRA
Grafika
LOGOTYP MUZEUM HISTORII POLSKI
Grafika
instytut im zbigniewa
Grafika
ogólnopolski konkurs na wystawienie polskiej sztuki współczesnej