PIOTRUŚ PAN

Spektakl na podstawie powieści J.M. Barrie’go Piotruś Pan i Wendy.

Piotruś Pan to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.

Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka…

W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o Piotrusiu Panu, układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka przedstawienia – Karolina Maciejaszek, patrzy na powieść sprzed ponad stu lat ze współczesnej perspektywy i przesuwa nieco akcenty:

Świat, który opisuje w swej powieści J.M. Barrie jest bardzo mocno spolaryzowany. Autor  rozpina go na dwóch biegunach: mamy świat Piotrusia – chłopięcą krainę wiecznego dzieciństwa, kreacji i wyobraźni i świat Wendy – dziewczynki, która chce dorosnąć i wpisać się w nudny schemat życiowej rutyny. Jest świat dzieci – barwny i piękny, i świat dorosłych – którzy tracą umiejętność latania i nie potrafią marzyć. Patrząc dziś na powieść sprzed ponad stu lat, nie sposób nie poddać jej  krytycznej analizie. Chciałabym ocalić Wendy – sprawić, by była ona równorzędną bohaterką do Piotrusia Pana, nie dyskryminować dziewczynek i odciąć się od stereotypowej interpretacji historii o Piotrusiu, jako opowieści awanturniczej, „chłopackiej”. Bo przecież jest to też bardzo piękna historia miłosna. Bardzo też chcę wierzyć, że można dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie a jednocześnie nie utracić zdolności „latania”.

Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu. W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.

Piotruś Pan to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.

(…) chodź, popłyńmy sobie razem

kosmos pod stopami tańczy

słońce w kształcie pomarańczy

księżyc to dostawca wrażeń

tu po drugiej stronie tęczy

mamy życie jak w madrycie

możesz być kim chciałeś skrycie

możesz być kim chcesz

 

w lot zrozumiesz że to umiesz

że to masz

na palce wstać i sięgnąć gwiazd

na pstryk na raz (…)

(piosenka ze spektaklu)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

Waldemar Łomża
Zdjęcie 1

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 2

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 3

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 4

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 5

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 6

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 7

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 8

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 9

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 10

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 11

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 12

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 13

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 14

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 15

foto. Waldemar Łomża

Premiera
Czas trwania
80 minut bez przerwy
Wiek
6+
Twórcy
adaptacja i reżyseria KAROLINA MACIEJASZEK
scenografia i kostiumy MARIKA WOJCIECHOWSKA
muzyka PIOTR KLIMEK
ruch sceniczny EWELINA CISZEWSKA
partie wokalne PIOTR RÓŻANEK
Obsada
ANNA JEZIERSKA
BOŻENA OLIZAROWICZ
PATRYCJA ROJECKA
FILIP NIŻYŃSKI
KAMIL KRÓL
PAWEŁ KUŹMA
SEWERYN MROŻKIEWICZ
PAWEŁ PAWLIK
Grafika
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Grafika
logotyp gminy wałbrzych