OFELIA I HA

OFELIA I HA to opowieść o młodości, która odkrywa swoją sprawczość. Ruch dłoni zaciśniętej na ostrzu noża wydaje się być ostatecznym przecięciem nici łączącej pokolenia dzieci i rodziców. Ofelia i Hamlet w swojej zmysłowej grze rywalizują o tytuł tego, który potrafi być do końca. Zmagając się z pustką, stratą wreszcie najgorszym wrogiem, który szepcze do ucha zepsute pomysły – samotnością.

Hamlet, szukając ukojenia po tragicznej śmierci ojca, poszukuje winnych i odgrywa kolejne etapy szaleństwa, raniąc swoich najbliższych bez litości. I mimo, że Ofelia wydaje się być jedynie tragiczną ofiarą jego egoizmu, to właśnie ona przekracza ostateczną granicę – pomiędzy życiem a śmiercią. Instynkt gry, prowadzący dwoje młodych ludzi w ostateczność, doprowadza do tragedii – giną niemal wszyscy bohaterowie dramatu.

W adaptacji OFELII i HA wszystko już się wydarzyło. Tytułowych bohaterów spotykamy zawieszonych pomiędzy życiem a śmiercią – zatrzymanych w czasie, wiecznie młodych. Ich dusze uwięzione są w miejscu, które za życia było miejscem ich wspólnych spotkań i zabaw, a które ostatecznie stało się grobowcem – sali tronowej na zamku w Elsynorze. W surrealistycznej przestrzeni zdominowanej przez groby/ figury szachowe Ofelia i Hamlet toczą wieczny pojedynek, raz za razem odgrywając swoją tragedię. Pomostem między światem żywych i umarłych staje się Horacy – przyjaciel Hamleta, który jako jeden z nielicznych przeżył masakrę w Elsynorze. Jest już starcem i to w jego zawodnej pamięci powracają echa historii, która wstrząsnęła Danią.

Tekst Shakespearea stanie się przestrzenią do rozmowy o emocjach, które targają młodymi ludźmi w świecie pełnym chaosu i zbombardowanym przez bodźce.

W adaptacji wykorzystano wiersze Rafała Wojaczka: ProśbaKrzyż oraz Bądź mi.

Zdjęcie 1

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 2

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 3

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 4

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 5

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 6

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 8

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 9

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 10

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 11

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 12

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 13

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 14

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 15

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 16

foto. Waldemar Łomża

Premiera
Czas trwania
75 minut bez przerwy
Wiek
13+
Twórcy
tekst WILLIAM SHAKESPEAR
przekład JÓZEF PASZKOWSKI
adaptacja i reżyseria GRZEGORZ GRECAS
scenografia i kostiumy AGNIESZKA ALEKSIEJCZUK
muzyka PAWEŁ GŁOSZ
ruch sceniczny MAŁGORZATA ROSTKOWSKA
Obsada
KATARZYNA KŁACZEK/ gościnnie
JERZY GRONOWSKI/ gościnnie
PAWEŁ PAWLIK