13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII
13 bajek z królestwa Lailonii to sceniczna adaptacja klasyki literatury polskiej dla dzieci i młodzieży pt. 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych autorstwa jednego
z największych polskich filozofów – Leszka Kołakowskiego. Zbiór powiastek filozoficznych, w których rozważa się różne problemy i postawy etyczne to tak naprawdę historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy.
W tytułowej Lailonii życie rządzi się własną logiką, niczym na planecie Małego Księcia: wyrośnięty na plecach garb może przejąć władzę nad człowiekiem; by zachować piękno twarzy, zamyka się ją w kuferku; naleśniki są ludzkich rozmiarów; a ze wstydu można nawet zniknąć.
Wałbrzyski spektakl, którego reżyserii podjęła się Marta Streker, przypomina surrealistyczną „fabrykę mechanizmów myślenia”, pełną abstrakcyjnych bohaterów. Łączy filozofię z nieograniczoną wyobraźnią ludzką. Z ironią i poczuciem humoru naświetla sprawy ważne, jak poszukiwanie sensu, ludzkie zachowania i przyzwyczajenia, którymi często utrudniamy sobie życie. A wszystko to zamknięte jest w formie, gdzie jedna wyrasta z drugiej, gdzie niczym w fabryce trwa nieustanny ruch i schematyczne, powtarzalne zachowania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wałbrzych.
Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.