13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII

13 bajek z królestwa Lailonii to sceniczna adaptacja klasyki literatury polskiej dla dzieci i młodzieży pt. 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych autorstwa jednego
z największych polskich filozofów – Leszka Kołakowskiego. Zbiór powiastek filozoficznych, w których rozważa się różne problemy i postawy etyczne to tak naprawdę historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy.

W tytułowej Lailonii życie rządzi się własną logiką, niczym na planecie Małego Księcia: wyrośnięty na plecach garb może przejąć władzę nad człowiekiem; by zachować piękno twarzy, zamyka się ją w kuferku; naleśniki są ludzkich rozmiarów; a ze wstydu można nawet zniknąć.

Wałbrzyski spektakl, którego reżyserii podjęła się Marta Streker, przypomina surrealistyczną „fabrykę mechanizmów myślenia”, pełną abstrakcyjnych bohaterów. Łączy filozofię z nieograniczoną wyobraźnią ludzką. Z ironią i poczuciem humoru naświetla sprawy ważne, jak poszukiwanie sensu, ludzkie zachowania i przyzwyczajenia, którymi często utrudniamy sobie życie. A wszystko to zamknięte jest w formie, gdzie jedna wyrasta z drugiej, gdzie niczym w fabryce trwa nieustanny ruch i schematyczne, powtarzalne zachowania.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wałbrzych.

   

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

          

 

Waldemar Łomża
Zdjęcie 1

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 2

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 3

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 4

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 5

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 6

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 7

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 8

fot. Waldemar Łomża

Zdjęcie 9

fot. Waldemar Łomża

Premiera
Czas trwania
80 minut bez przerwy
Wiek
13+
Twórcy
adaptacja i reżyseria MARTA STREKER
scenografia i kostiumy KATARZYNA LEKS
muzyka SEBASTIAN ŁADYŻYŃSKI
ruch sceniczny KATARZYNA PAWŁOWSKA
teksty piosenek PIOTR FROŃ
Obsada
ANNA JEZIERSKA
URSZULA RACZKOWSKA
KAMIL KRÓL
PAWEŁ KUŹMA
FILIP NIŻYŃSKI
PAWEŁ PAWLIK