HISTORIA TEATRU

PRACOWNICY OD 1945 r.

 

 

 

TEATR LALEK W WAŁBRZYCHU 1945-1948

ZAŁOŻYCIEL TEATRU I KIEROWNIK ZESPOŁU – TADEUSZ KARWAT

 

1. M. Kownacka

O DZIELNYM SZEWCZYKU, ZŁOTOWŁOSEJ KRÓLEWNIE, STRASZNYM SMOKU I KRÓLU GWOŹDZIKU

reżyseria: T. Karwat

scenografia: F. Drabik

muzyka: W. Tyc

premiera: XI lub XII 1945

obsada: pierwszy zespół stanowili: J. Wierzbowska, Z. Pierogowska, Z. Samecki, M. Karwat, T. Karwat, A. Białas

 

przedstawień: 47, widzów: 20 163

 

2. M. Kownacka

CZTERY MILE ZA PIEC

reżyseria: T. Karwat

scenografia: F. Drabik

premiera: 1946

obsada:

 

przedstawień 15, widzów: 5335

 

3. J. Dorman

O WOJTKU GRAJKU

reżyseria: T. Karwat

scenografia : F. Drabik

muzyka : W. Tyc

premiera: 1946

obsada:

 

przedstawień: 32, widzów: 13738

 

4. M. Kownacka

O KASI, CO GĄSKI ZGUBIŁA

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: W. Tyc

premiera: 1946

obsada:

 

przedstawień 25, widzów: 10725

 

5. L. Krzemieniecka

HISTORIA CAŁA O NIEBIESKICH MIGDAŁACH

reżyseria: T. Karwat

scenografia: F. Drabik

muzyka: W. Tyc

premiera: 1947

obsada:

 

przedstawień: 20, widzów: 12870

 

 

MIEJSKI TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU 1948-1953

KIEROWNIK – TADEUSZ KARWAT

 

 

 

6. Z. Artyniewicz

JAK MARYSIA MAŁA SŁONKO GONIĆ CHCIAŁA

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: W. Tyc

premiera: 12 IX 1948

obsada:

 

przedstawień 37, widzów: 15873

 

7. Maria Konopnicka

KOSZAŁEK OPAŁEK

reżyseria: T. Karwat

scenografia: F. Drabik

muzyka: W. Tyc

premiera – ***

obsada:

 

przedstawień: 27, widzów: 11583

 

8. Jan Kazimierczak

KWIAT PAPROCI

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: K. Stroiński

premiera – ***

obsada:

 

przedstawień 60, widzów: 25740

 

9. Aleksander Fredro

PAWEŁ I GAWEŁ

Józef Ignacy Kraszewski

DZIAD I BABA

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: W. Tyc

premiera – ***

obsada:

 

przedstawień: 30, widzów: 12870

 

10. PRZYGODY KUBUSIA I GRZESIA

montaż w opracowaniu i reżyserii T. Karwata

scenografia: T. Karwat

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 19 V 1949

obsada:

 

przedstawień: 10, widzów: 1940

 

11. N. Gernet i N. Górewicz

GĘGOREK

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 18 VI 1949

obsada:

 

przedstawień: 32, widzów: 6208

 

12. Maria Kownacka

O ŻACZKU SZKOLACZKU I O SOWIZDRZALE

reżyseria: T. Karwat

scenografia: T. Karwat

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 25 IX 1949

obsada: J. Pilip, Z. Nowak, Z. Pierogowska, E. Doszla, J. Wierzbowska, S. Ciepielewska

 

przedstawień: 18, widzów: 3492

 

13. Stanisław Giaro

KOT W BUTACH

reżyseria: W. Jeżewski

scenografia: T. Karwat

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 7 XII 1949

obsada: B. i Z. Nowakówny, A.Winiarska, H. Dobrowolska, J. Pilip, T. Karwat, W. Jeżewski, W. Jakubowski, R. Banasiak.

 

przedstawień: 41, widzów: 7904

 

14. ROBINSON CRUZOE

wg Daniela Defoe

reżyseria: W. Jeżewski

scenografia: T. Karwat

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 10 III 1950

obsada: B. i Z. Nowakówny, A. Winiarska, H. Dobrowolska, J. Pilip, T. Karwat, W. Jeżewski, W. Jakubowski, R. Banasiak, E. Doszla, K. Ostrowicz

 

przedstawień: 46, widzów: 15916

 

 

 

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – TADEUSZ KARWAT

KIEROWNIK ADMINISTRACYJNY – ALFONS DRABENT

 

 

15. Samuel Marszałek

DWANAŚCIE MIESIĘCY

przekład: Z. Szleyen

reżyseria: A. Gruszczyńska-Grzymska

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 1 XII 1950

obsada: S. Bukowski, E. Doszla, A. Doszla, T. Karwat, J. Kisiel, K. Ostrowicz, J. Pilip, T. Plewako, A. Ostrowicz

 

przedstawień: 73, widzów: 25528

 

16. Jan Grabowski

NIEZNOŚNE PYTAJŁO

wg R. Kiplinga

reżyseria: A. Gruszczyńska – Grzymska

scenografia: Z. Jodłowski i Z. Tuczyński

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 8 IV 1951

obsada: Słoniątko – J. Pilip; Małpka – Z. Nowakówna; Hipopotam – E. Doszla; Ptak Kolo – K. Ostrowicz; Lew – S. Bukowski; Krokodyl – T. Karwat; Lampart – Z. Budzicki

 

przedstawień: 94, widzów: 46876

 

17. Maria Kownacka

WAWRZYŃCOWY SAD

reżyseria: A. Gruszczyńska- Grzymska

scenografia: Z. Jodłowski i Z. Tuczyński

muzyka: J. Lewiński

premiera: 28 IX 1951

obsada: S. Bukowski, K. Ostrowicz, Z. Zygłowski, E. Doszla, J. Pilip, J. Kisiel, T. Plewako, T. Karwat, A. Ostrowicz, A.Doszla

 

przedstawień: 136, wodzów: 65468

 

18. N. Gernet i N. Górewicz

GĘGOREK

reżyseria: A. Gruszczyńska – Grzymska

scenografia: Z. Jodłowski i Z. Tuczyński

muzyka: W. Tyc

premiera: 15 XII 1951

obsada:

 

przedstawień: 36, widzów: 17568

 

 

 

MIEJSKI TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU

UL. M. BUCZKA 16

DYREKTOR – ALFONS DRABENT

 

 

19. Maria Kownacka i Stanisław Iłowski

JAK ZE SMOLUCHA ZROBIONO ZUCHA

reżyseria: M. Kędra

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 20 IX 1952

obsada: Z. Budzicki, S. Bukowski, B. Dąbrowska, A., E. Doszlowie, J. Kisiel, A., K. Ostrowiczowie, T. Plewako, J. Pilip, W. Zielińska, I. Żelichowska

 

przedstawień: 281, widzów: 92576

 

20. A. Maliszewski

NOWE SZATY KRÓLA

wg H. Ch. Andersena

reżyseria: M. Kędra

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: M. Zaleski

choreografia: I. Ostrowska

premiera: 5 II 1953

obsada:

 

przedstawień: 101, widzów: 34079

 

21. Kazimierz Kremniczak

SUPEŁEK I WĘZEŁEK

reżyseria: M. Kędra

scenografia: R. Socha i Z. Tuczyński

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 23 V 1953

obsada: M. Kędra, Z. Jodłowski

 

przedstawień: 166, widzów: 46747

 

22. S. Dimant i S. Zelcer

DZIELNA DIN

tłum. L. Dutkiewicz

reżyseria: M. Kędra

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Lewiński

premiera: 21 XI 1953

obsada:

 

przedstawień: 67, widzów: 25965

 

23. Maria Kownacka i Stanisław Iłowski

JAK ZE SMOLUCHA ZROBIONO ZUCHA

reżyseria: M. Kędra

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: T. Vegelsinger

premiera (wznowienie): 21 XI 1953

obsada: wznowienie premiery nr 19

 

przedstawień: 55, widzów: 15952

 

24. Maryla Kędra

ŚPIEWKA SPOD DRZEWKA

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: R. Socha

premiera: 28 XII 1953

obsada:

 

przedstawień: 43, widzów: 12023

 

25. N. Nowosielska

LISICA I ZAJĄC

reżyseria: J. Tański

scenografia: Z. Jodłowski

muzyka: W. Dębski

premiera: 28 XII 1953

obsada:

 

przedstawień: 59, widzów: 14627

 

26. Maryla Kędra

SKŁADANKA POETYCKA

reżyseria: S. Bukowski i J. Tański

scenografia: R. Socha i Z. Jodłowski

premiera: 28 XII 1953

obsada:

 

przedstawień: 10, widzów: 2825

 

 

PAŃSTWOWY TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU (OD 1 I 1954)

DYREKTOR – ALFONS DRABENT

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – MARYLA KĘDRA

SEKRETARZ LITERACKI – JANUSZ TAŃSKI

 

 

27. Wacław Sieroszewski

DARY WIATRU PÓŁNOCNEGO

adaptacja: M. Węgrzyn i J. Rychwicka

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Lewiński

choreografia: M. Drabent

asystent reżysera: E. Doszla

premiera: 10 IV 1954

obsada: Tomek – T. Plewako; Grzela – E. Doszla; Matka Tomka – D. Bratkowska; Kuba – K. Ostrowicz

przedstawień: 97, widzów: 32321

 

28. Jerzy Zaborowski

DOM POD LIPKĄ

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 5 VI 1954

obsada:

przedstawień: 88, widzów: 24684

 

29. Anton Hirsch

DZIAD WSZYSTKOZJAD

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Jodłowski

muzyka: J. Dargiel

premiera: 20 XI 1954

obsada: Irenka – J. Pilip, J. Knurek; Dziad Wszystkozjad – K. Ostrowicz, E. Doszla; Matka – A. Doszla; Babcia – A. Ostrowicz; Gajowy – R. Roszczuk; Pies – E. Doszla

 

przedstawień: 165, widzów: 47388

 

30. A. Sznajdel

PIEŚŃ SARMIKO

przekład: H. A. Słomińska

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: H. Jabłoński

premiera: 4 XII 1954

obsada: Sarmiko – T. Plewako; Naczelnik – C. Jachowski, S. Bukowski; Jachtyrgan – Z. Budzicki; Rulatyna – D. Bratkowska; Lena – Zakrzewska; Pies – J. Kisiel; Pietia – P. Lauks

 

przedstawień: 3, widzów: 19249

 

31. Irena Jurgielewiczowa

OSIEM LALEK I JEDEN MIŚ

reżyseria: J. Tański

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: E. Doszla

premiera: 6 I 1955

obsada:

 

przedstawień: 104, widzów: 23180

 

32. Wojciech Żukrowski

PORWANIE W TIUTIURLISTANIE

adaptacja teatralna: A. Zelenay

reżyseria: S. Bukowki

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Lewiński

premiera: 23 IV 1955

obsada: Marcin Pypeć – E. Doszla; Mysibrat Miauczura – K. Ostrowicz; Chytraska – D. Bratkowska, T. Plewako; Królerwna Wiolinka – J. Pilip, J. Peryga; Król Cynamon – S. Bukowski; Król Baryłko VII – W. Hejno; Cygan Nagniotek – P. Lauks; Cyganka Drumla – A. Doszla; Białoksiężnik – Z. Budzicki; Krawiec Laokon Fular – Cz. Jachowski; Kataryniarz Baranello – Z. Budzicki; Goniec – Cz. Jachowski; Sędzia I – W. Hejno; Sędzia II – E. Doszla; Dworzanin I – Cz. Jachowski; Dworzanin II – A. Doszla; Biedronka Trzykropka – J. Kisiel; Papuga, Pchlinella, Ropucha, Pszczółka – A. Ostrowicz

 

przedstawień: 101, widzów: 34091

 

33. Janina Porazińska

KICHUŚ MAJSTRA LEPIGLINY

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Lewiński

premiera: 14 IX 1955

obsada: A. Doszla, J. Kisiel, E. Doszla, Z. Budzicki, Peryga, K. Ostrowicz, Knurek, T. Plewako, A. Ostrowicz

 

przedstawień: 78, widzów: 25452

 

34. Wiktor Sudaruszkin

JAŚ SZPAK

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Jodłowski

muzyka: J. Lewiński

premiera: 29 IX 1955

obsada: W. Hejno, C. Jachowski. P. Lauks, S. Bukowski, D. Bratkowska, J. Służyńska

 

przedstawień: 138, widzów 40953

 

35. Jadwiga Korczakowska

DWIE MARYSIE

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Jodłowski

muzyka: J. Klonowski

premiera: 29 I 1956

obsada:

 

przedstawień: 119, widzów: 39562

 

36. Janusz Tański

PINOKIO

wg C. Collodi’ego

reżyseria: J. Tański

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: E. Doszla

premiera: 11 III 1956

obsada:

 

przedstawień: 163, widzów: 53166

 

37. Grzegorz Frant

KOLOROWE PIOSENKI

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Bunsch

muzyka: S. Kisielewski

premiera: 7 XI 1956

obsada: E. Doszla, A. Doszla, J. Kisiel, J. Peryga, D. Bratkowska, B. Kromer, W. Hejno

 

przedstawień: 85, widzów: 26555

 

38. Jerzy Zaborowski

SKARB LICZYRZEPY

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: T. Paciorkiewicz

premiera: 9 XI 1956

obsada: K. Ostrowicz, S. Bukowski, C. Jachowski, J. Knurek, A. Ostrowicz, H. Sikorska, J. Służyńska

 

przedstawień: 93, widzów: 33384

 

39. Koriun, Julianna Całkowa

DWA MICHAŁY

reżyseria: E. Doszla

scenografia: R. Socha

muzyka: J. Małek

premiera: 28 XI 1956

obsada:

 

przedstawień: 29, widzów: 6450

 

40. J. Czerniak i J. Giłodi

ANAIT

przekład: J. Komorowski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: J. Klonowki

premiera: 21 IV 1957

obsada: Anait – J. Kisiel; Manuk – W. Hejno; Matka Manuka – B. Stesłowicz; Azis – A. Doszla; Strażnik, Jednooki Orzeł – A. Bernard; Arab Wielkolud – E. Doszla

 

przedstawień: 165, widzów: 48080

 

41. Melania Karwat

NAJPIĘKNIEJSZA BALKIS

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Klonowski

choreografia: M. Drabent

premiera: 26 V 1957

obsada: Balkis, najpięniejsza – H. Sikorska; Hanifa, chciwa – J. Lauks; Amina, strojnisia – A. Ostrowicz; Dżahila, żarłoczna – J. Jóźwiak; Sułtan Ben Hussen – J. Plewako; Brahim, przekupień wonności – Cz. Jachowski; Wezyr, Tygrys – K. Ostrowicz; Mistrz ceremonii, Zły czarownik – S. Bukowski; Czarodziej Kassim, Strażnik, Sługa – J. Biały; Selimek, ulubieniec sułtana, Dziwo Ptak – C. Rychlicka; Służebna – A. Ostrowicz; Perl, dobra wróżka – J. Lauks; Motyl – J. Plewako; Motylowa – J. Lauks

 

przedstawień: 83, widzów: 28589

 

 

DYREKTOR – ALFONS DRABENT

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – EDWARD DOSZLA

KIEROWNIK LITERACKI – KLEMENS KRZYŻAGÓRSKI

 

 

42. Samuel Marszak

ŻOŁNIERZ I BIEDA

przekład: H. Jurkowski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Tuczyński

muzyka: J. Klonowski

premiera: 30 XI 1957

obsada: Iwan Tarabanow – J. Plewako; Andron Kuźmicz – Z. Nowak; Nastka – J. Kisiel; Dormidont VII – E. Doszla; Anfisa – B. Stesłowicz; Jean Philippe – A. Bernard; Generał – W. Hejno; Bieda – A. Doszla; Siłujan Pocułujew – kupiec – Cz. Jachowski; Dowódca carskiej straży – J. Plewako; Rozbójnik I – W. Hejno; Rozbójnik II – A. Bernard

 

przedstawień: 94, widzów: 32748

 

43. Jan Grabowski

NIEZNOŚNE PYTAJŁO

wg R. Kiplinga

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: W. Zajączkowski i K. Głaz

muzyka: T. Vogelsinger

premiera: 10 XII 1957

obsada:

 

przedstawień: 78, widzów: 24745

 

44. Jan Ośnica i Jan Wilkowski

GUIGNOL W TARAPATACH

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Kilian

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 6 IV 1958

obsada: Jean i Robert – lalkarze – Z. Nowak, P. Lauks; Guignol – A. Doszla; Policjant – J. Plewako; Madelon – J. Kisiel; Kotka – J. Lauks; Kanzu – J. Plewako; Sędzia – W. Hejno; Komisarz – A. Bernard; Niaffron – P. Lauks

 

przedstawień: 117, widzów: 33728

 

45. Ewa Laue

CZUPUREK I CZUPURKA

przekład: Z. Lorenz

Józef Pehr

AWANTURA W PACYNKOWIE

przekład: J. Zaborowski

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: R. Bukowski

premiera: 2 V 1958

obsada: S. Bukowski, C. Jachowski, J. Lauks, J. Plewako, C. Rychlicka, I. Gudz

 

przedstawień: 103, widzów: 30538

 

46. Bedřich Swaton

SMOK W NIESWAROWIE

reżyseria: J. Potiszil

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: J. Potiszil

premiera: 8 XI 1958

obsada: W. Stecewicz, W. Szewczyk, E. Lasecka, A. Helman, B. Korczak i I. Gudz, Zadziora – K. Ostrowicz; Sołtys – A. Bernard; Przekora – J. Plewako

 

przedstawień: 98, widzów: 31116

 

47. Hanna Januszewska

KRZESIWO

wg H. Ch. Andersena

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Klonowski

premiera: 14 III 1959

obsada: Żołnierz – A. Bernard, Z. Nowak; Król – K. Ostrowicz; Królowa – J. Kisiel; Księżniczka – E. Echaust; Marszałek – T. Malewski; Pani Rasmussen – A. Doszla; Pani Knap – I. Gudz; Strażnik – W. Hejno; Wiedźma – A. Doszla; Pies z oczami jak filiżanki – W. Hejno; Pies z oczami jak młyńskie koła – K. Ostrowicz; Pies z oczami jak okrągła wieża – E. Doszla; Dziewczyna z kwiatami – E. Echaust; Kawaler – W. Stecewicz; Właściciel domu – T. Malewski; Właścicielka oberży – J. Kisiel

 

przedstawień: 116, widzów: 34007

 

48. Halina Auderska

ZACZAROWANA ZATOKA

reżyseria: Stanisław Bukowski

scenografia: Zofia Gutkowska

muzyka: Józef Klonowski

premiera: 11 IV 1959

obsada: Fik – E. Lascka; Mik – J. Lauks; Babunia – C. Rychlicka; Wierny – P. Lauks; Królewna Fala – C. Rychlicka; Król Morza – J. Plewako, P. Lauks; Krab – W. Szewczyk; Mors – S. Bukowski; Mewa – A. Helman

 

przedstawień: 77, widzów: 18904

 

49. Kazimiera Jeżewska

PRZYGODY WARSZAWSKIEGO MISIA

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: K. Penderecki

premiera: 5 IX 1959

obsada: Zosia – A. Doszla; Miś – A. Bernard; Lis – W. Hejno; Matka Zosi – J. Kisiel; Józek, Franek – W. Hejno, W. Stecewicz; Leśniczy,Pszczoła III, Mrówka III, Sąsiadka II, Lotnik – W. Hejno; Dozorczyni, Zajączek I, Pszczoła I, Mrówka I – A. Doszla; Przekupka, Zajączek II, Pszczoła II, Mrówka II – J. Kisiel; Mrówka IV – W. Stecewicz; Sąsiadka I – A. Bernard

 

przedstawień: 97, widzów: 30080

 

50. Janina Morawska

DZIADEK ZMRUŻ OCZKO

wg H. Ch. Andersena

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: K. Kiszczak

premia: 15 IX 1959

obsada: Dziadek Zmruż Oczko – P. Lauks; Babunia – J. Lauks; Stróż Nocny, Królewicz – J. Plewako; Piotruś – A. Helman; Haneczka – L. Glatty; Pan Trzewiczek, Sklepikarz, Aptekarz – Z. Kunigiel; Woźnica, Pan Faja, Prapradziadek – S. Bukowski; Panna Rękawiczka – E. Lasecka; Królewna, Lalka – I. Gudz; Krasnoludki – J. Lauks, C. Rychlicka, E. Lasecka, Z. Kunigiel; Dziewczynki – I. Gudz, C. Rychlicka; Chłopcy – J. Lauks, E. Lasecka; Pajac, Pan Świnka – J. Plewako; Farby: czerwona, zielona, pomarańczowa, niebieska, fioletowa – C. Rychlicka, A. Helman, J. Lauks, I. Gudz, E. Lasecka

 

przedstawień: 88, widzów: 28517

 

51. WIECZÓR SENTYMENTALNY

teksty: J. Tuwim, K. I. Gałczyński

montaż poetycki w opracowaniu K. Krzyżagórskiego

reżyseria: A. Dobrowolski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Koziorowski

premiera: 1 X 1959

obsada: A. Bernard, A. Doszla, W. Hejno, A. Helman, E. Lasecka, P. Lauks, J. Plewako, C. Rychlicka, W. Stecewicz

 

przedstawień: 17, widzów: 5386

 

Programowi przyznano wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Estradowych (Polanica 1960), a następnie – w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Poezji we Wrocławiu – nagrodę: „Dla najlepszego teatru poezji Ziem Zachodnich”.

 

52. Kornel Makuszyński

PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA

adaptacja: J. Morawska i R. Ostrowska

reżyseria: J. Piekarska

scenografia: Irena Pikiel

muzyka: F. Wasikowski

premiera: 18 XII 1959

obsada: Koziołek Matołek – J. Plewako; Zajączek I – C. Rychlicka; Zajączek II – L. Glatty; Drzewo – J. Lauks; Jeż – J. Pyjor; Miś – P. Lauks; Wiewiórka – J. Lauks; Strach na wróble – Z. Kunigiel; Ogrodnik – Z. Kunigiel; Robójnik I – P. Lauks; Rozbójnik II – Z. Kunigiel; Rozbójnik III – J. Pyjor; Baba Jaga – C. Rychlicka; Królewna Zosia – J. Lauks; Herold – P. Lauks; Kucharz – S. Bukowski; Marynarz I – J. Lauks; Marynarz II – L. Glatty; Wieloryb – P. Lauks; Cesarz chiński – J. Pyjor; Cesarzówna – L. Glatty, J. Lauks; Kupiec – J. Pyjor; Słoń – P. Lauks; Aktorka w prologu – J. Lauks

 

przedstawień: 104, widzów: 34068

 

53. Konstanty Ildefons Gałczyński

MŁYNEK DO KAWY

adaptacja: Z. Wojciechowski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: F. Wasikowski

premiera: 21 I 1960

obsada: Młynek – A. Doszla; Mikołaj – T. Malewski; Celina – A. Helman; Policjant – A. Bernard; Guzik – B. Kromer; Czerwona Broda – E. Doszla; Tarka – J. Kisiel; Szyba Detektyw – W. Hejno; Pies Areus – E. Doszla; Spiker Albin – B. Kromer; Dyrektor rozgłośni – K. Grodkowski; Pan Żabot – T. Malewski; Stella – E. Lasecka; Księżyc – J. Kisiel; Dyrygent orkiestry – A. Bernard; Trąbka – B. Kromer; Jeż – W. Hejno; Koń – E. Doszla; Generał I – W. Hejno; Generał II – A. Bernard

 

przedstawień: 87, widzów: 22598

 

Spektakl wyróżniono za reżyserię w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Warszawie (1960)

 

54. Kazimiera Jeżewska

PAN TWARDOWSKI

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: F. Rybicki

premiera: 23 IV 1960

obsada: Pan Twardowski – P. Lauks; Pani Twardowska – C. Rychlicka; Maciuś – J. Lauks; Diabeł Rokitka – J. Plewako; Szlachcic gruby – P. Podgórski; Szlachcic chudy – Z. Kunigiel; Stara kobieta – E. Podgórska; Agata – C. Rychlicka; Uczony – S. Bukowski; Przekupień – J. Plewako; Marcjanna – E. Podgórska; Katarzyna – J. Urbanowicz; Sowa – E. Podgórska; Mruczek – J. Urbanowicz; Wierzba – S. Bukowski; Niedźwiedź- szlachcic – S. Bukowski; Zając-szlachcic – P. Podgórski; Szczur-karczmarz – Z. Kunigiel

 

przedstawień: 133, widzów: 37474

 

55. Halina Auderska

SKARBY KARKONOSZY

reżyseria: J. Całek

insceniacja: J. Całek, K. Samołyk

scenografia: K. Samołyk

muzyka: R. Bukowski

premiera: 8 VI 1960

obsada: Karkonosz – J. Pyjor; Agatka – A. Doszla; Janiczek – W. Hejno; Matka – J. Kisiel; Ojciec – B. Kromer; Babuleńska – J. Kisiel, A. Helman, E. Lasecka, K. Grodkowski

 

przedstawień: 98, widzów: 28505

 

56. STROFY SKONFISKOWANE

montaż poetycki w opracowaniu A. Dobrowolskiego i K. Krzyżagórskiego

utwory: W. Broniewskiego, T. Hollendra, B. Jasieńskiego, L. Piwowara,

S. Standego, W. Wandurskiego

reżyseria: A. Dobrowolski

scenografia: M. Wenzel i J. Tartyłło

opracowanie muzyczne: J. Koziorowski

premiera: 5 XI 1960

obsada: A. Doszla, C. Rychlicka, A. Bernard, W. Hejno, P. Lauks, J. Plewako, J. Pyjor

 

przedstawień 9, widzów: 2852

 

57. Anna Świrszczyńska

TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: F. Wasikowski

premiera: 12 XI 1960

obsada: Lao-Tan – A. Helman; Szu-Hin – J. Lauks; Li-Tu – C. Rychlicka; Czeng-Ming – J. Plewako; Kapłan – Z. Kunigiel; Mandaryn Fu – S. Bukowski; Liang – J. Plewako; Zbój I – S. Bukowski; Zbój II – Z. Kunigiel; Żółw I, Tygrys, Wielki Smok – P. Lauks; Małpa I – C. Rychlicka; Małpa II – A. Helman; Tancerki – A. Helman, C. Rychlicka; Tancerze – J. Plewako, B. Z. Kunigiel

 

przedstawień: 93, widzów: 30886

 

58. Zofia Nawrocka

BAŚŃ O SZKLARZU I CESARZU

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: R. Bukowski

premiera: 15 I 1961

obsada: Golibródka Tirlikutka – W. Hejno; Szklarz Oszybka – J. Pyjor; Baron Petelka – A. Bernard; Baronówna Dumnotka – A. Doszla, I. Krzyk; Cesarz – B. Kromer; Strażnik – W. Ferrarius; Dworzanin – W. Ferrarius; Rozbójnik Alikuk – E. Doszla; Rozbójnik I – J. Pyjor; Rozbójnik II – B. Kromer

przedstawień: 127, widzów: 37047

 

59. Leon Moszczyński

MOCNY BARTEK NA WYSŁUGACH

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: R. Bukowski

premiera: 8 IV 1961

obsada: Bartek – J. Plewako; Dziedzic – S. Bukowski; Dziedziczka – J. Kisiel; Panna – A. Helman; Boruta – P. Lauks; Rokita – Z. Kunigiel, Kusy – J. Kisiel; Ekonom – Z. Kunigiel; Kowal – P. Lauks; Kowalówna – J. Brewko; Gęsiarka – J. Lauks; Babula – A. Helman

 

przedstawień: 77, widzów: 19496

 

60. Hanna Januszewska

BIWAK Z PIOSENKAMI

reżyseria: E. Doszla

scenografia: M. Wenzel

muzyk: J. Dobrzański

choreografia: M. Drabent

premiera: 2 IX 1961

obsada: Małgorzatka – E. Echaust; Ciotka Karolina – A. Doszla; Ojciec – B. Kromer; Matka – I. Krzyk; Kupidynek – W. Ferrarius; Kogut – A. Doszla; Król – A. Bernard; Królewna – I. Krzyk; Sędzia – B. Kromer; Pachołek – P. Lauks; Rycerz – B. Kromer; Kot – P. Lauks; Gatilla – I. Krzyk; Hiszpanki – E. Echaust, A. Doszla; Estorindo – A. Bernard; Byk Aspero – E. Doszla; Panna Ludwika – A. Doszla; Major – E. Doszla; Dziewczęta – E. Echaust, I. Krzyk; Dobosz – P. Lauks; Trębacz – A. Bernard; Bandurzysta – W. Hejno; Panna I – A. Doszla; Panna II – I. Krzyk; Panna III – E. Echaust

 

przedstawień: 115, widzów: 35404

 

Spektakl nagrodzony w I Śląskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu (1-7 X 1962): II nagroda – za reżyserię, dwiema nagrodami zespołowymi, w tym nagrodą specjalną za najbardziej wyrównany poziom aktorski, nagrodą specjalną UNIMA oraz nagrodą za opracowanie muzyczne.

 

61. Kornel Makuszyński

O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC

adaptacja teatralna: A. Chodorowska i B. Grzymała-Siedlecki

reżyseria: T. Plewako

scenografia: M. Antuszewicz

muzyka: R. Bukowski

premiera: 17 IX 1961

obsada: Jacek – J. Lauks; Placek – A. Helman; Matka – J. Kisiel; Nauczyciel – J. Plewako; Staruszek – S. Bukowski; Hrabia Mortadela – S. Bukowski; Herold – J. Plewako; Matka II – J. Kisiel; Olbrzym – C. Jachowski; Chłopiec – Z. Kunigiel

 

przedstawień: 78, widzów: 24034

 

62. Jerzy Zaborowski

TOMCIO PALUSZEK

O PIESKU CO CHCIAŁ BYĆ SZCZOTKĄ

według K. Čapka

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: L. Hanek i F. Nowak

premiera: 28 XII 1961

obsada: Królewna – J. Lauks; Tomcio Paluszek – J. Plewako; Zbój Madej – S. Bukowski; Pies – J. Plewako; Kot – J. Lauks

 

przedstawień: 130, widzów: 36810

 

63. PIEŚŃ WOLNEGO DUCHA

montaż rewolucyjnych utworów, dokumentów i pieśni w opracowaniu K. Krzyżagórskiego

tekst: W. Broniewski, S. R. Stande, W. Wandurski, L. Waryński, E. Szymański, W. Zieleńczyk i anonimowe

reżyseria: E. Doszla, K. Krzyżagórski

premiera: 22 I 1962

obsada: A. Doszla, E. Doszla, W. Hejno, P. Lauks, J. Plewako

 

przedstawień: 19, widzów: 5800

 

64. Jerzy Dobrzański

GRYMASELLA

żart muzyczny według M. Kownackiej

reżyseria: E. Doszla

scenografia: M. Wenzel

muzyka: J. Dobrzański

premiera 17 II 1962

obsada: Grymasella – I. Krzyk; Koniuszy – P. Lauks; Jaśko – C. Jachowski; Ochmistrzyni – A. Doszla; Łowczy – W. Hejno; Trefniś – A. Helman

 

przedstawień: 76, widzów: 22117

 

65. Anton Hirsch

DZIAD WSZYSTKOZJAD

przekład: Z. Dębicka

reżyseria: E. Doszla

scenografia: S. Echaust

muzyka: J. Dargiel

premiera: 4 V 1962

obsada: Irenka – A. Helman; Matka Irenki – A. Doszla; Gajowy – E. Doszla; Dziad Wszystkozjad – P. Lauks; Babcia Irenki – A. Doszla

 

przedstawień: 71, obsada: 18906

 

66. Hanna Januszewska

KRAWIEC NITECZKA

według K. Makuszyńskiego

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: E. Czerechowska

muzyka: J. Grzesiak

premiera: 20 V 1962

obsada: Krawiec Niteczka – J. Plewako; Pan Strach – W. Hejno; Cyganka – I. Krzyk; Szewc – W. Ferrarius; Burmistrz – S. Bukowski; Królewna – E. Echaust; Ochmistrzyni – C. Rychlicka; Dama dworu – I. Krzyk; Kucharz – J. Jawor

 

przedstawień: 35, widzów: 10210

 

67. Gustaw Morcinek

BAŚŃ O GÓRNIKU BULANDRZE

reżyseria: S. Bukowski

scenografia: J. Zitzman

muzyka: K. Penderecki

premiera: 8 IX 1962

obsada: Bulandra – P. Lauks; Stazyjka – E. Echaust-Hejno; Godula – S. Bukowski; Baba Luca – I. Krzyk; Diabeł Rokitka – W. Hejno; Skarbnik – S. Bukowski

 

przedstawień: 81, widzów: 23 554

 

68. Giovanni Rodari

CEBULACZEK

przekład: Z. Ernstowa

adaptacja: I. Sowicka

reżyseria: E. Doszla

scenografia: M. Wenzel

muzyka: L. Hanek i F. Nowak

premiera: 26 IX 1962

obsada: Cebulaczek – A. Łoboz; Hrabina I, Rzodkiewka – A. Doszla; Pani Dynia, Hrabina II, Poziomeczka – A. Helman; Wisienek, Żona Pora – J. Lauks; Szambelan, Por, Złodziej IV, Szczur Generał, Pająk Kulawy, Strażnik – W. Ferrarius; Pomidor, Dziadek Jagoda, Kret – C. Jachowski; Policjant, Złodziej III, Baron Pomarańcza, Kabaczek, Kat – J. Plewako; Książę Cytryna, Grusza-Gruszkowski, Złodziej I, Książę Mandarynka – W. Żeromski; Dworzanin, Majster Winogronko, Złodziej II, Profesor Pietruszka – J. Jawor; Stary Cebula, Pies Mops, Mecenas Groszek – E. Doszla

 

przedstawień: 68, widzów: 18 641

 

Spektakl przedstawiony w programie I Śląskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1-7 X 1962).

 

69. Juliusz Wolski

TAJEMNICZA SZUFLADA

reżyseria: E. Doszla

scenografia: S. Echaust

muzyka: E. Doszla

premiera: 22 II 1963

obsada: Ciocia Amelia – A. Doszla; Olek Kowalski – W. Hejno; Dyrektor – J. Plewako; Pankracy – P. Lauks; Pacusia, Pacuś – E. Echaust-Hejno

 

przedstawień: 121, widzów: 38 058

 

70. Krzysztof Orski

ZIMOWA PRZYGODA

Inscenizacja i reżyseria: J. Potiszil

scenografia: E. Czerechowska

muzyka: J. Potiszil

premiera: 2 III 1963

obsada: Bałwanek – A. Helman; Zosia – J. Lauks; Jurek – J. Jawor; Wojtek – A. Łoboz; Paweł, Stenia – B. Wojnicka; Przekupka – I. Krzyk; Stróż nocny, Kominiarczyk – W. Żeromski; Lekarz – S. Bukowski; Woźny szkolny – W. Ferrarius

 

przedstawień: 106, widzów: 26 204

 

71. PIEPRZYK

montaż kabaretowych tekstów T. Boya-Żeleńskiego w opracowaniu W. Hejny

reżyseria: W. Hejno

scenografia: S. Echaust

premiera: 8 IV 1963

obsada: W. Hejno, J. Plewako, P. Lauks, A. Doszla

 

przedstawień: 9, widzów: 5 468

 

72. Juliusz Wolski

NOWA ZIEMIA

reżyseria: J. Grabek

scenografia: W. Fik

muzyka: F. Barfuss

premiera: 19 VI 1963

obsada: Kosmonauta – W. Hejno; Dyrektor teatru, Król Broda – S. Bukowski; Król Mruk – W. Ferrarius; Mały – E. Echaust-Hejno; Otto – W. Pietrzyk; Różyczka – A. Łoboz; Szept – J. Jawo; Kanonier – W. Ferrarius

 

przedstawień: 91, widzów: 28 278

 

73. Józef Pehra

PRZYGODY WIERCIPIĘTY

przekład: A. Ryl-Krystianowski

reżyseria: J. Dorman

scenografia: J. Dorman

muzyka: F. Wilkoszewski

premiera: 12 VIII 1963

obsada: A. Doszla, P. Lauks, J. Plewako

 

przedstawień: 85, widzów: 26 440

 

74. E. Borysowa

AWANTURA W TEATRZE LALEK

przekład: B. Radziszewska

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: I. Pikiel

muzyka: R. Bukowski

premiera: 15 XII 1963

obsada: Kruszynka – I. Krzyk; Buratino – A. Łoboz; Artemon – L. Krzyk; Malwina – J. Górecka; Pierot – P. Lauks

 

przedstawień: 93, widzów: 25 021

 

Spektakl nagrodzony w II Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu 11-18 X 1964 – II nagrodą za inscenizację i reżyserię i II nagrodą za scenografię. Przyznano ponadto nagrodę zespołową oraz indywidualne wyróżnienie aktorskie dla Alicji Łoboz za rolę Buratina.

 

75. Zofia Nawrocka

MASKI MISTRZA FANTASKI

reżyseria: E. Doszla

scenografia: J. Zitzman

muzyka: R. Bukowski

premiera: 21 XII 1963

obsada: Drukalik – J. Jawor; Trombalik – J. Plewako; Matka – A. Doszla; Katarzynka – E. Echaust; Fantastka – W. Ferrarius; Poczwarka – W. Hejno; Aloizy Pogodny – W. Żeromski; Chłopiec – J. Lauks; Redaktor i Przechodzień – W. Pietrzyk

 

przedstawień: 96, widzów: 31 872

 

76. TRZYNASTY APOSTOŁ

montaż utworów W. Majakowskiego w opracowaniu K. Krzyżagórskiego

reżyseria: K. Krzyżagórski

scenografia: K. Samołyk

premiera: 7 II 1964

obsada: A. Doszla, E. Doszla, E. Echaust, W. Hejno, W. Pietrzyk, W. Żeromski

przedstawień: 17, widzów: 4 256

 

Spektakl uczestniczący w programie imprez towarzyszących II Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (11-18 X 1964).

 

77. Zbigniew Poprawski

MISIE – PTYSIE

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Gutkowska-Nowosielska

muzyka: K. Polak

premiera: 14 IV 1964

obsada: Miś Ptyś Mały – E. Echaust; Mieś Ptyś Nieco Większy – A. Doszla; Mateo Pompiliano – W. Hejno; Profesor Burasi – P. Lauks; Druh Chochelka – I. Krzyk; Druh Piotruś Dziarski – J. Lauks; Sprawozdawca TV – P. Lauks; Profesor Nutka – I Krzyk; Mama Niedźwiedzica – I. Krzyk; Teofil – P. Lauks

 

przedstawień: 77, widzów: 17 702

 

Podczas II Śląskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu 11-18 X 1964 przyznano wyróżnienie aktorskie Jadwidze Lauks za rolę harcerza Chochelki.

 

78. Jerzy Jesionowski

BAŚŃ O NOWYM BOHATERZE

reżyseria: J. Potiszil

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: J. Potiszil

premiera: 24 IV 1964

obsada: Królowa – A. Łoboz; Minister – J. Plewako; Trębacz – J. Jawor; Achilles – W. Żeromski; Herkules – W. Pietrzyk; Doktór – S. Bukowski; Bruno – J. Plewako; Żólty, Niebieski, Biały, Brązowy, Czerwony, Główny Regia i Czarny – cały zespół

 

przedstawień: 64, widzów: 15 853

 

79. Hanna Januszewska

MAŁY TYGRYS PIETREK

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: J. Partyka

premiera: 4 IX 1964

obsada: Tygrys Pietrek – A. Łoboz, A. Doszla; Tygrysica – C. Rychlicka; Krokodyl – P. Lauks; Zebra – J. Górecka, E. Echaust; Kierowca – J. Jawor; Dowódca Żołnierzy – W. Żeromski; Doktór – P. Lauks

 

przedstawień: 80, widzów: 24 445

 

80. Jean Loup Temporal

PRZYGODY SAMBY

tłumaczenie: J. Puget

reżyseria: W. Hejno

scenografia: J. Zitzman

muzyka: R. Bukowski

choreografia: M. Drabent

pantomima – J. Okniński

premiera: 17 IX 1964

obsada: Samba – J. Plewako; Astronauta – W. Pietrzyk

 

przedstawień: 69, widzów: 16 612

 

81. Andrzej Baszkowski

BYŁ SOBIE KRÓL

reżyseria: E. Doszla

scenografia: E. Czerechowska

muzyka: K. Polak

premiera: 6 I 1965

obsada: Piotr – S. Bukowski; Piotruś – J. Górecka; Król – W. Żeromski; Królewna – A. Łoboz; Paź – J. Lauks; Likator I – J. Jawor; Likator II – W Żeromski; Lokator III – W. Pietrzyk; Ochmistrz – W. Pietrzyk; Smok – E. Doszla; Kurrara – J. Jawor; Gromor – J. Górecka; Astrofor – S. Bukowski

 

przedstawień: 94, widzów: 29 925

 

82. Juliusz Wolski

NIEZWYKŁY GOŚĆ

reżyseria: Z. Smandzik

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: J. Borzym

premiera: 15 I 1965

obsada: Postaci żywe: Ciocia Amelia – A. Doszla; konferansjer oraz Olek Kowalski – W. Hejno; lalki: Defektor – J. Plewako; Pankracy – P. Lauks; Pierrot – C. Rychlicka; Colombina – E. Echaust

 

przedstawień: 90, widzów: 24 513

 

83. Jan Ośnica

BAMBA W OAZIE TONGO

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: E. Czerechowska

muzyka: L. Żuchowski

premiera: 15 IV 1965

obsada: Bamba – A. Doszla; Autor, Lampart, Rekin, Foka – J. Plewako; Marabut, Pelikan – J. Lauks; Prowadząca przedstawienie – J. Górecka

 

przedstawień: 114, widzów: 30 742

 

Spektakl nagrodzony w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Małoobsadowych w Warszawie (21-26 VI 1965) – II nagrodą za reżyserię i II nagrodą za scenografię. Przyznano ponadto II nagrodę aktorską dla Jana Plewaki za role Autora i Tygrysa oraz wyróżnienie zbiorowe dla zespołu technicznego. W 1966 zarejestrowane i emitowane w programie TV.

 

84. Sergiusz Obrazcow i Sergiusz Preobrażeński

BAŚŃ O PIĘCIU BRACIACH

przekład i adaptacja: W. Jarema

reżyseria: W. Żeromski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: A. Koziorowski

premiera: 7 V 1965

obsada: Wielki Iwan – P. Lauks; Brat I, później Car – W. Pietrzyk; Brat II, później Generał – S. Bukowski; Brat III, później Kupiec – J. Jawor; Brat IV, później Pop – W. Hejno; Złocisty Ptak – E. Echaust; Żmija – C. Rychlicka

 

przedstawień: 74, widzów: 21 116

 

 

DYREKTOR – ALFONS DRABENT

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – EDWARD DOSZLA

KIEROWNIK LITERACKI – KLEMENS KRZYŻAGÓRSKI (DO 31 GRUDNIA 65)

BOGDAN BĄK (OD 1 STYCZNIA 1966)

 

 

85. Gyula Urban

NIEBIESKI PIESEK

przekład: B. Benke i Z. Szczygielska

teksty piosenek: K. Konopacka-Csala

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: L. Żuchowski

premiera: 9 IX 1965

obsada: Niebieski Piesek – A. Łoboz, J. Lauks, H. Olszakowska; Piesek I, Policjant – J. Górecka; Piesek II, Pies Kryminalista – Cz. Rychlicka; Piesek III – H. Olszakowska; Mama Piesków – J. Lauks, A. Łoboz; Marynarz Jeff, Szofer – P. Lauks; Czarny Kocur – J. Jawor

 

przedstawień: 128, widzów: 34 872

 

86. Jan Ośnica

O CHŁOPIE CO WSZYSTKICH ZWODZIŁ, CZYLI ZŁOTY KLUCZ

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: L. Żuchowski

prapremiera: 16 X 1965

obsada: Duda – W. Hejno; Święty Piotr, Diabeł I, Diabeł Kulawy, Pan z miasta, Żandarm, Kat – J. Plewako; Pan Bóg – S. Bukowski, P. Lauks; Karczmarz – E. Doszla; Śmierć, Anioł z fanfarą – A. Doszla; Kleryk – W. Żeromski; Gazda, Anioł z pałką – W. Pietrzyk; Kasia – E. Echaust

 

przedstawień: 42, widzów: 12 948

 

Spektakl prezentowany w niekonkursowych Konfrontacjach Teatralnych w Poznaniu (1966), a w rok później nagrodzony w III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (28 V- 2 VI 67): I nagrodą – za wartości literackie utworu, i nagrodą za reżyserię, I nagrodą za scenografię i I nagrodą zespołową – za ogólny poziom artystyczny. Przyznano także: I nagrodę aktorską Janowi Plewace oraz wyróżnienie aktorskie Aleksandrze Doszli, Edwardowi Doszli i Wiesławowi Hejnie.

 

87. Hanna Januszewska

BIWAK Z PIOSENKAMI

adaptacja: W. Jarema

reżyseria: E. Doszla

scenografia: M. Wenzel

muzyka; J. Dobrzański

choreografia M. Drabent

premiera (wznowienie): 7 XI 1965

obsada: Małgorzatka, Hiszpanka, Dziewczę, Panna II – E. Echaust; Ciotka Karolina, Kogut, Hiszpanka, Panna Ludwika, Panna I – A. Doszla; Ojciec, Sędzia, Byk Aspero, Major – E. Doszla; Matka, Królewna, Gatilla, Dziewczę, Panna III – H. Olszakowska; Kupidynek, Król, Estornudo – W. Żeromski; Rycerz, Trębacz, – J. Jawor; Kot, Dobosz – P. Lauks; Bandurzysta – W. Hejno

 

przedstawień: 101, widzów 27 786

 

Wiosną 1966 spektakl prezentowano pięciokrotnie w Niemczech (Göerlitz, Lüebau, Bautzen, Drezno).

 

88. Laszlo Hars

DO TRZECH RAZY SZTUKA (Maciuś Gęsiarek)

wg M. Fazekasa

tłumaczenie: E. M. Sperlingowa

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: V. Brody

muzyka: Z. Penherski

premiera: 22 III 1966

obsada: Maciek Gęsiarek – J. Lauks; Matka, Cyganka Aza – J. Górecka; Gerge, Garncarz – W. Pietrzyk; Dziedzic z Debreg, Szewc – S. Bukowski; Pies Kudłacz, Przekupka – A. Łoboz; Kuglarz Kożusznik, Cieśla włoski – R. Rożynek

 

przedstawień: 100, widzów: 26 773

 

89. Anna Świrszczyńska

PIAST I POPIEL

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Bunsch

muzyka: W. Dubanowicz

choreografia: M. Drabent

premiera: 7 IX 1966

obsada: Popiel, Sługa I, Pielgrzym I – P. Lauks; Żona Popiela, Rzepicha, Rodzanica – A. Doszla; Pasterz, Stryj, Kmieć – R. Rożynek; Bartnik, Gęślarz, Pielgrzym II – S. Bukowski; Myśliwy, Goniec, Narrator – E. Doszla; Piast, Sługa II, Siłacz – R. Banasiak; Ziemowit, Rodzanica – J. Lauks

 

przedstawień: 93, widzów: 27 658

 

90. Jan Ośnica

BAŚNIOWY LAS

reżyseria: W. Hejno

scenografia: E. Czerechowska

muzyka: R. Bukowski

premiera: 30 IX 1966

obsada: Pan Loczek, Kormoran – W. Hejno; Miś, Czerwony Balonik – J. Górecka; Łusia, Kawka, Zając, Pani Misiowa – E. Echaust; Borsuk – J. Jawor; Wilczek, Zielony Parasol, Kapitan Miś – W. Pietrzyk; Królik, Mała Kawka, Kapitan Miś, Buldog – W. Żeromski

 

przedstawień: 88, widzów: 23 870

 

91. Ladislav Dvorsky

BAŚŃ O DOBRYM SMOKU

przekład: J. Puget

reżyseria: W. Żeromski

scenografia: Z. Więckowski

muzyka: J. Koziorowski

premiera: 8 I 1967

obsada: Kot, Eskimos II, Królewna Niezapominajka, Jeleń – J. Lauks; Smok, Zbójca II – R. Banasiak; Babucha Burmucha, Zbójca III, Eskimos I – J. Górecka; Królewicz Jerzy – E. Echaust; Kropigrzmocitrąbas, Król – S. Bukowski; Zbójca I, Eskimos III – W. Żeromski; Śnieżynka – Z. Lisowska

 

przedstawień: 72, widzów: 20 175

 

92. Zbigniew Kopalko

LUSTRA OPOWIADAJĄ W CZWARTEK

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: J. Kolecki

muzyka: L. Żuchowski

premiera: 20 I 1967

obsada: Lustra: Romantyczne – W. Pietrzyk; Surrealistyczne – A. Doszla; Współczesne – P. Lauks; Jan, Rybak – J. Jawor; Piotr, Kucharz, Czarny Pan z cylindrem – W. Hejno; Władca Wód, Kierownik Sklepu – P. Lauks; Syrena – A. Doszla; Referent – W. Pietrzyk

 

przedstawień: 62, widzów: 15 644

 

93. POGRZEB DON JUANA

scenariusz z utworów B. Leśmiana

ułożyli B. Bąk i W. Hejno

reżyseria: W. Hejno

scenografia: Z. Więckowski

muzyka: J. Szajna-Lewandowska

premiera: 13 II 1967

obsada: A. Doszla, E. Echaust, W. Hejno, J. Lauks, P. Lauks, W. Pietrzyk

 

przedstawień: 16, widzów: 3 470

 

Spektakl reprezentowany w programie imprez towarzyszących III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (28 V – 2 VI 1967).

 

94. Zbigniew Poprawski

KOTEK PROTEK

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Gutkowska

muzyka: J. Bauer

premiera: 8 IV 1967

obsada: Kotek Protek – A. Doszla; Mama Kotka – J. Lauks; Kotek Motek – E. Echaust; Komisarz Teofil – P. Lauks; Buldogiewicz – W. Hejno; Wrona – J. Lauks

 

przedstawień: 103, widzów: 26 780

 

95. Jan Wilkowski

TYMOTEUSZ RYMCIMCI

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: A. Kilian (lalki), S. Echaust (dekoracje)

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 10 IV 1967

obsada:

 

przedstawień 202, widzów: 53 755

 

96. Eugeniusz Szwarc

NAGI KRÓL

przekład: J. Pomianowski

reżyseria: W. Wieczorkiewicz

scenografia: L. Serafinowicz

muzyka: J. Szajna-Lewandowska

premiera: 22 V 1967

obsada: Błaze, Gap, Henryk – W. Hejno; Generał, Chrystian, Królewna – E. Echaust; Król Ojciec, Kamerdyner, Piekarz – S. Bukowski; Guwernantka – A. Doszla; I Dama Dworu – J. Górecka; Szambelan – E. Doszla; II Dama – Z. Lisowska; Król – E. Doszla; Minister Uczuć Pięknych – W. Pietrzyk; Pan I, Premier, Mer – W. Żeromski; Żebrak, Uczony – W. Pietrzyk; Poeta, Sierżant, Dyrygent, Pan II – J. Jawor; I Frejlina – J. Lauks

 

przedstawień: 16, widzów: 3 725

 

Spektakl prezentowany w programie Festiwalu Sztuk Radzieckich w Teatrach Lalek w Łodzi (1967).

 

97. Eugeniusz Szwarc

KLONOWI BRACIA

przekład: J. Pomianowski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Bunsch

muzyka: E. Ciuksza

premiera: 20 XII 1967

obsada: Wasylisa Niestrudzona – T. Lipińska; Jasio – J. Lauks; Teoś – E Peryga; Jerzyk – G. Kukuryk; Baba Jaga – A. Doszla; Niedźwiedź – P. Lauks; Bryś – W. Lipiński; Kot Mruczysław – W. Żeromski

 

przedstawień: 100, widzów: 29 139

 

98. Jan Wilkowski

TYMOTEUSZ I ŁOBUZIAKI

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: A. Kilian

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 4 V 1968

obsada: Tata Niedźwiedź – St. Bukowski; Tymoteusz – J. Górecka; Felek Bąbelek – T. Lipińska; Profesor Tutko – E. Peryga; Hipcio Welwetko – Z. Lisowska; Napoleon Ptyś – B. Przybył; Psuńcio Lis – W. Pietrzyk; Pani Opowiadalska – Z. Lisowska

 

przedstawień: 67, widzów: 20 255

 

99. Jan Ośnica i Jan Wilkowski

GUIGNOL W TARAPATACH

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 10 V 1968

obsada: Guignol – A. Doszla, J. Lauks; Jean – P. Lauks; Madelon – J. Lauks, A. Doszla; Policjant – W. Lipiński: Kanzu – W. Żeromski; Sędzia – J. Jawor; Komisarz – W. Lipiński; Gnafron – P. Lauks; Kotka Franchette – G. Kukuryk

 

przedstawień: 67, widzów: 16 599

 

100. Zbigniew Poprawski

KACZKA – DZIAŁACZKA

reżyseria: W. Żeromski

scenografia: I. Pikiel

muzyka: L. Żuchowski

premiera: 9 IX 1968

obsada: Kaczka Działaczka – A. Doszla; Świerszczyk Redaktor – J. Lauks; Prezes Chrapałko – P. Lauks; Brodowąsik Fryzjer – W. Żeromski; Lew – P. Lauks; Czarodziej Kwakaczko – A. Doszla, J. Lauks; Knedelek Kucharz – S. Bukowski; Panna Liścik – Z. Lisowska; Haczyk – P. Lauks; Ziewałko – E. Peryga; Zła Pierzyna – P. Lauks; S. Bukowski

 

przedstawień: 72, widzów: 21 022

 

101. E. Żukowska i M. Astrachań

PIERWSZA PRZYGODA PIFA

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Sobieski

premiera: 19 IX 1968

obsada: Pif – W. Lipiński, J. Jawor; Herkules – R. Banasiak; Ciotka Agata – J. Górecka; Wujek Cezar – W. Pietrzyk; Dudu – G. Kukuryk, B. Przybył; Rozalia – T. Lipińska

 

przedstawień: 68, widzów: 20 485

 

102. DROGA

montaż poetycki w opracowaniu Z. Adamczyka

reżyseria: Z. Adamczyk

scenografia: S. Echaust

montaż muzyki: H. Bregułła

premiera: 11 XI 1968

obsada:

przedstawień: 11, widzów: 2 823

 

103. Jurij Jelisiejew

JAK SIĘ BAWIĆ, TO SIĘ BAWIĆ

przekład: M. Łabęcka – Koecherowa

reżyseria: K. Niesiołowski

scenografia: A. Kilian

muzyka: B. Pasternak

premiera: 31 I 1969

obsada: Car – W. Żeromski; Niania – J. Górecka; Bojar I – S. Bukowski; Bojar II – W. Pietrzyk; Lenka – Z. Lisowska; Wania – J. Lauks; Zamorski Majster – S. Bukowski

 

przedstawień: 110, widzów: 31 270

 

104. Hanna Januszewska

FLISAK I PRZYDRÓŻKA

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Bunsch

muzyka: J. Dobrzański

choreografia: M. Drabent

premiera: 22 II 1969

obsada: Przydróżka – A. Doszla; Wojciech Tratwa – P. Lauks, Flis I – W. Lipiński; Flis II – J. Jawor; Flis III – R. Banasiak; Karczmarka – G. Kukuryk; Błotnicha – T. Lipińska; Licho – R. Banasiak; Przekora – W. Lipiński; Lajkonik – J. Jawor; Maszkaron – P. Lauks; Maszkaron II – W. Lipiński; Maszkaron III – R. Banasiak; Syrenka – G. Kukuryk; Kokoszka – S. Galińska, B. Przybył; Kogut – R. Banasiak; Snop II – J. Jawor; Kawaler I – J. Jawor; Kawaler II – P. Lauks; Neptun – W. Lipiński

przedstawień: 104, widzów: 29 688

 

W maju 1972 spektakl prezentowano na gościnnych występach w Rumunii (9 przedstawień).

 

105. Eugeniusz Lifszyc

WAŃKA – WSTAŃKA I PIĘĆ SIÓSTR

przekład: T. Motylski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: B. Pasternak

choreografia: M. Drabent

premiera: 5 IX 1969

obsada: Majster – S. Bukowski; Wańka- Wstańka – W. Pietrzyk; Matrioszka Mania – B. Przybył; Matrioszka Tania – G. Kukuryk; Matrioszka Hala – E. Miśniakiewicz; Matrioszka Wala – S. Galińśka; Matrioszka Stiepaniduszka – Z. Lisowska; Zajęczyca – A. Doszla; Zajączek – G. Kukuryk; Zięba – E. Miśniakiewicz; Małpa Frygonella – J. Górecka; Niedźwiedź Potapycz – S. Bukowski

 

przedstawień: 106, widzów: 30 622

 

106. Jan Ośnica

JAK SŁOŃCE O ZACHODZIE WSCHODZIŁO

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: J. Braun

muzyka: B. Pasternak

premiera: 19 IX 1969

obsada: Jaś – J. Jawor; Ojciec – W. Lipiński; Matka – T. Lipińska; Hałaburda – R. Banasiak; Bombelius – W. Żeromski; Święty Piotr – P. Lauks; Anioł – J. Lauks; Diabeł – J. Jawor; Karczmarz – W. Block; Król – W. Lipiński, Królewna – J. Lauks; Hrabia – W. Block; Strażnik I – R. Banasiak; Strażnik II – W. Żeromski; Generał – P. Lauks

 

przedstawień: 81, widzów: 19 665

 

107. Zbigniew Kopalko

CZARODZIEJSKI BĘBEN

według L. Tołstoja

reżyseria: K. Niesiołowski

scenografia: Z. Burgacki

muzyka: J. Dobrzański

premiera: 29 I 1970

obsada: Emilian – P. Lauks; Głafira – T. Lipińśka; Car – W. Block; Dworzanin – W. Lipiński, Skarbnik – W. Żeromski, Dworka – Z. Lisowska; Przechodzień – W. Lipiński; Babuleńka – J. Lauks; Dobosz – W. Żeromski

 

przedstawień: 107, widzów: 29 937

 

108. Jan Kakosz

SMYK I KWIK

wg J. C. Hronsky`ego

w przekładzie B. Benke i Z. Szczygielskiej

teksty piosenek: L. Legut

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: B. Pasternak

premiera: 12 II 1970

obsada: Smyk – G. Kukuryk; Kwik – B. Przybył; Wróbel – S. Galińska; Gołąb, Gospodyni – A. Doszla; Bednarz – J. Jawor; Leśniczy – W. Pietrzyk; Zajączek – S. Galińska; Staruszka – A. Doszla; Krawiec – S. Bukowski; Klient I – W. Pietrzyk; Klient II – R. Banasiak; Policjant – W. Pietrzyk; Felek – J. Jawor; Kominiarz – S. Bukowski

 

przedstawień: 95, widzów: 24 153

 

Spektakl prezentowano w programie IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku – Białej (10-17 V 1970)

 

109. WYSZLIŚMY NA BRZEG

montaż poetycki w opracowaniu B. Bąka

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Fleischer

opracowanie muzyczne: E. Doszla, B. Bąk

premiera – 9 III 1970

obsada: A. Doszla, J. Lauks, S. Galińska, G. Kukuryk, P. Lauks, W. Żeromski, J. Jawor, W. Lipiński, W. Block

 

przedstawień: 40, widzów: 14 401

 

110. Jan Wilkowski

ZWYRTAŁOWA MUZYKA

wg K. Przerwy – Tetmajera

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: B. Pasternak

choreografia: M. Drabent

premiera – 12 IX 1970

obsada: A. Doszla, G. Kukuryk, J. Lauks, T. Lipińska, B. Przybył, W. Block,

J. Jawor, P. Lauks, W. Lipiński

przedstawień: 86, widzów: 24 035

 

Spektakl prezentowany w programie konkursowym V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu /28 XI – 3 XII 1971/.

 

111. Małgorzata Łabęcka – Koecherowa

ALLEM – KALLEM

wg baśni N. Hikmeta

reżyseria: . Potiszil

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: J. Potiszil

premiera – 21 IX 1970

obsada: S. Galińska, J. Górecka, Z. Lisowska, R. Banasiak, S. Bukowski, W. Pietrzyk, W. Żeromski

 

przedstawień: 84, widzów: 22 553

 

112. Maria Kownacka

O STRASZLIWYM SMOKU I DZIELNYM SZEWCZYKU

reżyseria: K. Niesiołowski

scenografia: J. Grodzka

muzyka: B. Pasternak

premiera – 22 I 1971

obsada: S. Galińska, J. Górecka, J. Lauks, Z. Lisowska, S. Bukowski, J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk

 

przedstawień: 118, widzów: 27 663

 

113. Samuel Marszak

ŻOŁNIERZ I BIEDA

przekład: H. Jurkowski

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: B. Pasternak

premiera – 11 II 1971

obsada: Bieda – A. Doszla; Amfisa – T. Lipńska; Nastka – B. Przybył; Andron Kuźmicz, Generał – R. Banasiak, Dowódca straży przybocznej, Rozbójnik II, Iwan Tarabanow, Żołnierz – W. Block; Car Dormidont VII, Rozbójnik I – W. Lipiński; Królewicz Jean Filippe, Pocełujew – W. Żeromski

 

przedstawień: 99, widzów: 24 958

 

114. ROMANSE I BALLADY

według scenariusza B. Bąka

reżyseria: B. Bąk

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 7 IV 1971

obsada: A. Doszla, S. Galińska, J. Lauks, W. Block, J. Jawor, P. Lauks, W. Żeromski

 

przedstawień: 23, widzów: 6 955

 

115. Maria Kann

BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE

reżyseria: S. Stapf

scenografia: K. Samołyk

muzyka: L. Żuchowski

premiera – 3 IX 1971

obsada: W. Block, S. Bukowski, S. Galińska, J. Górecka, W. Lipiński, W. Pietrzyk, C. Samołyk, W. Żeromski

 

przedstawień: 171, widzów: 51 620

 

116. Hanna Januszewska

BIWAK Z PIOSENKAMI

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Kilian

muzyka: J. Dobrzański

choreografia: M. Drabent

premiera – 10 IX 1971

obsada: R. Banasiak, A. Doszla, J. Lauks, P. Lauks, J. Jawor, T. Lipińska

 

przedstawień: 96, widzów: 27 492

 

W czerwcu 1974 spektakl grano na gościnnych występach w Rumunii (13 przedstawień).

 

117. Luigi da Porto

ROMEO I JULIA

przekład: J. Gałuszka

realizacja: J. Górecka, W. Pietrzyk

scenografia: Z. Więckowski

premiera – 7 XI 1971

obsada: J. Górecka, W. Pietrzyk

przedstawień: 2, widzów: 300

 

Spektakl prezentowany w programie imprez towarzyszących V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (28XI – 3XII 1971), później uczestniczący i nagrodzony II nagrodą w I Ogólnopolskim Konkursie Solistów Teatru Lalek w Białymstoku (1972).

 

118. Janina Morawska, Irena Pikiel

WYSPA KOLOROWYCH PTAKÓW

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: R.Bukowski

premiera – 7 II 1972

obsada: Naku – R. Banasiak; Tao – W. Block; Żona Naku, Niko, Pitu – S. Galińska; Żona Domi, Mali – J. Lauks; Kamo – P. Lauks; Litu, Żona Kamo – T. Lipińska; Domi – W. Lipiński; Sato, Żona Tao – B. Ziółkowska

 

przedstawień: 95, widzów: 24 252

 

119. Jan Ośnica

BAMBA LECI NA ARKTYKĘ

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

konsultacja: E., M. Elle

premiera – 25 II 1972

obsada: S. Bukowski, A. Doszla, J. Górecka, J. Jawor, W. Pietrzyk, C. Samołyk, W. Żeromski

 

przedstawień: 98, widzów: 27 418

 

120. Kazimiera Jeżewska

AMOR I PSYCHE

według Apulejusza

reżyseria: S. Stapf

scenografia: K. Samołyk

muzyka: Z. Karnecki

premiera – 1 IX 1972

obsada: Amor -W. Block; Neptun, Charon – R. Banasiak;; Król – S. Bukowski; Psyche – A. Doszla; Cerera, Prozerpina, Zgryzota – S. Galińska; Keto, Junona, Parka, Smutek, Kruszynka – J. Górecka; Jowisz, Cerber – W. Pietrzyk; Hagia, Sybilla, Wenus – C. Samołyk; Faun, Orzeł Jowisza – W. Żeromski

 

przedstawień: 53, widzów: 12 124

 

121. Maria Kownacka

O KASI CO GĄSKI ZGUBIŁA

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: L. Żuchowski

premiera – 8 IX 1972

obsada: Kasia – B. Ziółkowska; Wilk – P. Lauks; Czarownica – J. Lauks; Kowal Ambroży – W. Lipiński; Kowalicha Ambrożyna – J. Lauks; Matuśka – B. Ziółkowska; Koza – T. Mróz; Jaś Juhas – J. Jawor; Pies Burek – W. Lipiński; Jeż – W. Lipiński; Zając – J. Jawor; Skrzat I – J. Jawor; Skrzat II – T. Mróz

 

przedstawień: 113, widzów: 30 555

 

122. CZARNE SERCE ŚWIATA

montaż poezji afrykańskiej

przekład i opracowanie: B. Kamiński-Durocher i Z. Stolarek

reżyseria: W. Żeromski

scenografia: K. Samołyk

Oryginalną muzykę ludów afrykańskich wybrali i opracowali:

E. Doszla i B. Pasternak

premiera – 29 XII 1972

obsada: A. Doszla, W. Żeromski

 

przedstawień: 15, widzów: 3 202

 

123. Hanna Januszewska

TRZYMAJ SIĘ PIETREK

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 9 II 1973

obsada: Szymon Owsianka, Bardzo Odważny Tygrys, Krokodyl, Kowboj Joe, Żołnierz – R. Banasiak; Almanzor Śruba, Bardzo Odważny Tygrys, Kowboj Jim, Dowódca – W. Block; Żołnierz, Jaś Sreberko – J. Jawor; Tygrys Pietrek – S. Galińska; Kuba Gwint, Bardzo Odważny Tygrys, Kowboj Bil, Żołnierz, Doktor – W. Lipiński; Baranek, Małpa, Sprzedawczyni III, Bonbon – T. Mróz; Mama Karmela Czeko-Atolu, Tygrys Pietrek, Mama Tygrysica, Małpa, Sprzedawczyni I – C. Samołyk; Sprzedawczyni II, Pani Sreberko, Pralinka – B. Ziółkowska

 

przedstawień: 91, widzów: 21 296

 

124. Eugeniusz Szwarc

KLONOWI BRACIA

przekład: J. Pomianowski

reżyseria: E. Doszla

scenografia: A. Bunsch

muzyka: E. Ciuksza

premiera – 17 II 1973

obsada: A. Doszla, J. Górecka, P. Lauks, P. Lauks, W. Pietrzyk. W. Żeromski

 

przedstawień: 122, widzów: 30 842

 

125. Sergiusz Michałkow

SZARACZEK ZORRO

przekład: M. Niewiarowski

reżyseria: Z. Smandzik

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: I. Wiehler

premiera – 2 IX 1973

obsada: Szaraczek Zorro – W. Lipiński, J. Jawor; Pani Szaraczkowa – S. Galińska; Pani Lisica Chytruska – Cz. Samołyk; Pan Wilczyński – R. Banasiak; Pan Kłapouszek – Zając – W. Żeromski, T. Michurski; Pani Kłapouszkowa – Zającowa – Cz. Samołyk; Myśliwy – W. Żeromski

 

przedstawień: 157, widzów: 45 237

 

126. Natalia Gołębska

TURONIOWA KOLĘDA

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 18 IX 1973

obsada: A. Doszla. M. Doszla, J. Lauks, B. Ziółkowska, W. Block, Z. Kraus, P. Lauks, M. Olkowski, W. Pietrzyk, A. Wójcik

 

przedstawień: 92, widzów: 24 880

 

127. Zbigniew Poprawski

TUROŃ I WALUŚ

Reżyseria: E. Doszla

Scenografia: Z. Smandzik

Muzyka: B. Pasternak

premiera – 1 II 1974

obsada: Śmierć, Anioł – S. Galińska; Herodowa, Anioł, Czarownica – J. Górecka; Anioł, Czarownica – Cz. Samołyk; Sługa I, Ułan – J. Jawor; Turoń, Król Herod, Dziadek – W. Lipiński; Waluś, Kowal z niedźwiedziem, Dziadek – T. Michurski; Hopas Siupas, Sługa II, Kowal z niedźwiedziem – M. Olkowski; Turoń, Król Herod – W. Żeromski

 

przedstawień: 40, widzów: 10 239

 

128. Titel Constantinescu

CHŁOPIEC Z CZERWONĄ PARASOLKĄ

przekład: M. Drabent i B. Bąk

reżyseria: Ch. Mihalache

scenografia: I. Borovski

muzyka: L. Vasilescu Brezeanu

premiera – 15 II 1974

obsada: Chłopiec – P. Lauks; Sprzedawczyni – A. Doszla; Elementarz – W. Block; Leśniczy – Z. Kraus; Lis – A. Doszla; Owieczka – B. Ziółkowska; Wiewiórki – J. Lauks, B. Ziółkowska; Wiatr – Z. Kraus; Jaskółki – M. Doszla, I. Kozłewska; Śniegowy Bałwanek – W. Pietrzyk; Niebieski Balon – A. Doszla; Kurczak – J. Lauks; Słońce – A. Wójcik; Samolot – A. Wójcik; Jastrząb – Z. Kraus; Kogucik – A. Wójcik; Zające – I. Kozłewska, M. Doszla

 

przedstawień: 97, widzów: 26 076

 

129. Tadeusz Petrykowski

LICHO Z GARDNA

program poetycki wg scenariusza B. Bąka

reżyseria: B. Bąk

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Koziorowski

premiera – 29 III 1974

obsada: A. Doszla, M. Doszla, J. Lauks, Z. Kraus, P. Lauks, T. Michurski, M. Olkowski, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 8, widzów: 1 940

 

130. Izydor Sztok

STWORZNIE ŚWIATA

przekład: W. Dąbrowski

reżyseria: S. Jefremow

scenografia: L. Borrowienkowa

muzyka: N. Bogosławski, B. Pasternak

premiera – 23 VIII 1974

obsada: A. Doszla, M. Doszla, B. Nowak, A. Piekarska, B. Ziółkowska, R. Banasiak, B. Nehring, W. Pietrzyk, T. Michurski, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 33, widzów: 8 160

 

 

DYREKTOR – ALFONS DRABENT(DO 2 GRUDNIA 1974)

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – EDWARD DOSZLA (DO 31 GRUDNIA 1974)

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – EDWARD DOSZLA (OD 1 STYCZNIA 1975)

KIEROWNIK LITERACKI – BOGDAN BĄK

 

 

131. Marian Niewiarowski

CALINECZKA

wg H. Ch. Andersena,

teksty piosenek: K. Winkler

reżyseria: S. Stapf

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Klonowski

premiera – 2 IX 1974

obsada: Krystynka, Żaba-Jaga – J. Górecka; Calineczka – J. Lauks; Pimpuś – J. Jawor; Kot – P. Lauks; Zajączek, Kret, Babcia – W. Lipiński; Żabisynek, Słoneczko – M. Olkowski; Jaskółka, Mysz Polna – C. Samołyk

 

przedstawień: 171, widzów: 52 259

 

Spektakl dwukrotnie zagrany w Görlitz, w październiku 1975.

 

132. Janusz Galewicz

PORY ROKU

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: W. Dubanowicz

choreografia: M. Drabent

premiera – 7 X 1974

obsada: Lato, Jesień – A. Doszla; Wiosna – M. Doszla; B. Nowak, A. Piekarska, B. Skotnicka; Zima – B. Ziółkowska; R. Banasiak, T. Michurski, C.Nehring, W. Pietrzyk; Diabeł – A. Wójcik; Narrator, Herod, Mikołaj – W. Żeromski

 

przedstawień: 91, widzów: 28 001

 

133. Hanna Januszewska

SMOCZA AWANTURA

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 14 II 1975

obsada: Książę Krak – W. Lipiński; Stokroć – córka Kraka – S. Galińska; Pani Krętoszka – dwórka – J. Górecka; Komes Frankoński – M. Olkowski; Graf Germański – P. Lauks; Rotmistrz Awarski – J. Jawor; Skuba, uczeń szewski – M. Olkowski; Szewc – W. Lipiński; Bednarzowa – Cz. Samołyk, L. Michałuszek; Bednarzówna – S. Galińska; Pani Stągiewka – J. Lauks; Zielarka – Cz. Samołyk; Lebioda – L. Michałuszek; Rosiczka – J. Lauks; Dźwięczek – J. Jawor; Strażnik I – P. Lauks; Strażnik II – W. Lipiński; Herold – P. Lauks; Smok – Zespół

 

przedstawień: 63, widzów: 16 995

 

134. Piotr Jerszow

KONIK GARBUSEK

przekład: I. Sikirycki

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: E. Ciuksza

premiera – III 1975

obsada: A. Doszla, M. Doszla, B. Nowak, B. Ziółkowska, R. Banasiak, Z. Kraus, T. Michulski, W. Pietrzyk, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 108, widzów: 33 288

 

135. Wanda Chotomska

GDZIE JEST PIOTROWSKI?

reżyseria: J. Całkowa

scenografia: A. Kilian

muzyka: L. Żuchowski

premiera – 24 VIII 1975

obsada: A. Doszla, J. Lauks, M. Olkowska, B. Ziółkowska, W. Block, P. Lauks, T. Michurski, M. Olkowski

 

przedstawień: 127, widzów: 35 123

 

We wrześniu 1976 spektakl na gościnnych występach w Rumunii (9 przedstawień).

 

136. Ladislav Dvorsky

BAŚŃ O DOBRYM SMOKU

przekład: J. Puget

reżyseria: E. Dobraczyński

scenografia: G. Karłowska

muzyka: W. Dubanowicz

premiera – 27 VIII 1975

obsada: R. Banasiak, S. Galińska, J. Górecka, C. Samołyk, J. Jawor, W. Lipiński, W. Żeromski

 

przedstawień: 126, widzów: 34 604

 

137. Joanna Piekarska

CUDOWNA LAMPA ALADYNA

według B. Leśmiana

reżyseria: J. Piekarska

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 27 II 1976

obsada: Księżniczka – A. Doszla; Maruda, Matka Alladyna – J. Lauks; Służebne – M. Olkowska, C. Samołyk; Złoty Wąż – C. Samołyk; Sułtan – W. Block; Roeoender – P. Lauks; Alladyn – M. Olkowski; Wezyr – W. Pietrzyk, W. Żeromski

przedstawień: 73, widzów: 19 647

 

138. Gyula Urban

DETEKTYW LIS PROWADZI ŚLEDZTWO

przekład: Z., F. Pugetowie

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: M. Jastrzębski

premiera – 5 III 1976

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka, B. Nowak, E. Pec, B. Ziółkowska, R. Banasiak, J. Jawor. W. Lipiński

 

przedstawień: 105, widzów: 27 335

 

139. Zbigniew Poprawski

MISIE – PTYSIE

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: K. Polak

premiera – 22 VIII 1976

obsada: Miś Ptyś Mały – A. Doszla; Miś Ptyś Nieco Większy – Cz. Samołyk; Mama Niedźwiedzica, Druh Piotruś Dziarski – J. Marek; Druh Chochelka – E. Pec; Prof. Walery Nutka, Mistrz Mateo Pampiliano – W. Block; Teofil, dozorca ZOO, Sprawozdawca TV – W. Pietrzyk

 

przedstawień: 126, widzów: 33 236

 

140. Jonathan Swift

PODRÓŻE GULIWERA

przekład: J. Kott

adaptacja: I. Pikiel

reżyseria: E. Dobraczyński

scenografia: J. Kolecki

muzyka: B. Pasternak

premiera – 19 IX 1976

obsada: Guliwer – M. Olkowski; Cesarz liliputów, Oficer gwardii, Karzeł – J. Jawor; Cesarzowa liliputów, Poseł Blefusków – J. Lauks; Radca dworu, Król olbrzymów – W. Żeromski; Admirał Olbrzym – P. Lauks; Tłumacz, Królowa olbrzymów – J. Górecka; Dama dworu – D. Kamińska; Dziewczynka – B. Ziółkowska; Uczony – W. Block; Kot – K. Krasowska

 

przedstawień: 60, widzów: 14 676

 

141. Grigorij Usacz i Efim Czepowiecki

KOGUCIK I STRUSIĄTKO

przekład: J. Całkowa

reżyseria: J. Całkowa

scenografia: B. Butenko

muzyka: J. Oleszkiewicz

premiera – 25 II 1977

obsada: A. Doszla, M. Olkowska, E. Pec, C. Samołyk, W. Block, M. Olkowski, W. Pietrzyk

 

przedstawień: 99, widzów: 27 759

 

142. Kazimiera Jeżewska

DZIKIE ŁABĘDZIE

wg H. Ch. Andersena

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: K. Samołyk

muzyka: M. Jastrzębski

premiera – 4 III 1977

obsada: S. Galińska, J. Górecka, D. Kamińska, K. Krasowska, J. Lauks, B. Ziółkowska, J. Jawor, P. Lauks, W. Żeromski

 

przedstawień: 91, widzów: 25 291

 

143. Jan Ośnica

KOMEDIA PIETRUSZKI

reżyseria: E. Doszla

scenografia: Z. Smandzik

muzyka: B. Pasternak

premiera – 26 VIII 1977

obsada: A. Doszla, J. Marek, M. Olkowska, E. Pec, M. Olkowski, W. Pietrzyk

 

przedstawień: 135, widzów: 54 425

 

144. KOPCIUSZEK

wg scenariusza filmowego E.Szwarca

w tłumaczeniu I. Lewandowskiej i W. Dąbrowskiego

adaptacja teatralna: E. Koterla

reżyseria: M. Janic

scenografia: K. Samołyk

muzyka: Z. Karnecki

premiera – 2 IX 1977

obsada: J. Górecka, D. Kamińska, K. Krasowska, C. Samołyk, S. Galińska-Tumidalska, B. Ziółkowska, J. Jawor, M. Urban, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 118, widzów: 37 887

 

145. Rada Moskowa

KIEDY ZAKWITNIE MARGERYTKA

przekład: V. Dosev

reżyseria: B. Radkowski

scenografia: Z. Burkacki

muzyka: J. Dobrzański

choreografia: M. Drabent

przygotowanie muzyczne: L. Jarmuła

premiera – 15 II 1978

obsada: A. Doszla, J. Marek, M. Olkowska, E. Pec, C. Samołyk, M. Olkowski, W. Pietrzyk

 

przedstawień: 83, widzów: 22 567

 

146. Vlasta Pospišilova

KRÓLEWNA I ECHO

przekład: J. Puget

reżyseria: A. Rettinger

scenografia: K. Samołyk

muzyka: B. Pasternak

premiera – 3 III 1978

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka, D. Kamińska, B. Ziółkowska, J. Jawor, M. Urban, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 76, widzów: 18 777

 

147. Aleksander T. Popescu

KSIĘŻNICZKA Z ZIELONYMI PIEGAMI

przekład: S. Uto

teksty piosenek: B. Bąk

reżyseria: Ch. Mihalache

scenografia: I. Borovski

muzyka: M. Marcinkowski

premiera – 30 VIII 1978

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Marek, E. Pec, C. Samołyk, J. Jawor, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 98, widzów: 25 820

 

W październiku 1978 przedstawienie zagrano w Goerlitz.

  

 

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – WOJCIECH KOBRZYŃSKI

KONSULTANT LITERACKI – BOGDAN BĄK

 

 

148. Wladymir Lifszyc i Irina Kiczanowa

TAJEMNICZY HIPOPOTAM

przekład: I. Roga i Ł. Balb

teksty piosenek: Ł. Balb

reżyseria: E. Doszla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: M. Jastrzębski

premiera – 10 IX 1978

obsada: A. Doszla, M. Olkowska, D. Urban, B. Ziólkowska, M. Olkowski,W. Pietrzyk, M. Urban

 

przedstawień: 181, widzów: 61 547

 

149. Aleksander Puszkin

BAJKI PUSZKINA: O popie i jego parobku JołopieO rybaku i o złotej rybce

przekład: J. Tuwim

adaptacja: W. Kobrzyński

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: T. Hołówko

premiera – 15 II 1979

obsada: J. Górecka, J. Marek, E. Pec, W. Polaszczyk, C. Samołyk, J. Jawor, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 163, widzów: 50 650

 

W kwietniu 1979 przedstawienie grane w Hradcu Kralove i w Pardubicach (3 przedstawienia).

 

150. Bułat Okudżawa

KIESZONKOWE PRZYGODY

przekład i adaptacja: I. Lewandowska

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: K. Samołyk

muzyka: K. Szwajger

premiera – 11 III 1979

obsada: Żmija – M. Olkowska; Cwembał – I. Rychlicka, B. Ziółkowska; Griddig – M. Olkowski; Narrator – W. Pietrzyk; Baran – M. Urban

przedstawień: 121, widzów: 35 080

 

Spektakl przedstawiony w programie Konfrontacji Teatralnych IV Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (4-9 maja 1979).

 

151. Jan Izydor Sztaudynger

WYGNAŃCY EWY

realizacja zespołowa pod kierownictwem W. Pietrzyka i pod opieką artystyczną W. Kobrzyńskiego

scenografia: K. Samołyk

premiera – 29 III 1979

obsada: Ewa – J. Górecka; Anioł – E. Pec; Adam – W. Pietrzyk; Diabeł – A. Wójcik

przedstawień: 133, widzów: 33 280

 

Spektakl prezentowany w programie imprez towarzyszących I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (12-18 XI 1979).

 

152. Aleksy Remizow

CAR MAKSYMILIAN

przekład: S. Pollak

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: W. Jurkowski

muzyka: J. Filc

premiera – 17 VI 1979

obsada: Śmierć – J. Górecka; Marszałek – J. Marek; Paź II – E. Pec; Paź I, Malaszka – W. Polaszczyk; Mahometański poseł – Cz. Samołyk; Dozorca więzienny; Kowal, Kat – S. Bukowski; Anika żołnierz, Rycerz wielkolud, Król Mamaj, Grabarz, Diabeł – J. Jawor; Adolf – carewicz, Bratanek Króla Mamaja – A. Wójcik; Car Maksymilian, Doktor – W. Żeromski

przedstawień: 163, widzów: 50 650

 

W październiku 1979 spektakl grany w Goerlitz, a w listopadzie pokazany w programie imprez towarzyszących i festiwalowi Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (12-18 XI 1979). W następnym roku prezentowany w programie IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku – Białej (11 – 18 V 1980).

 

 

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – WOJCIECH KOBRZYŃSKI

ZASTĘPCA DYREKTORA DS. ADMINISTRACYJNYCH – JAN HENRYK SZOSTA

 

 

153. DON ŻAN

wg czeskiego anonima w przekładzie J. Bułakowskiej i K. Wnukowej.

reżyseria: T. Jaworski

scenografia: W. Jurkowski

muzyka: M. Racewicz

premiera – 1 IX 1979

obsada:

 

przedstawień: 121, widzów: 33 042

 

Spektakl prezentowany w programie imprez towarzyszących I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (12-18 XI 1979) oraz w programie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (25- 1 XII 1979).

 

154. Agnieszka Osiecka

DIXI

adaptacja: B. Kierc

reżyseria: B. Kierc

scenografia: S. Echaust

muzyka: M. Jastrzębski

premiera – 30 XII 1979

obsada: Karolina – M. Fiedorek; Marek – A. Cehak; Glesgo – K. Rożek; Danek – M. Urban

 

przedstawień: 125, widzów: 35 591

 

155. PRZYGODY DREWNIANEGO PAJACA

wg Pinokia C. Collodiego

zaadaptował W. Kobrzyński

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: K. Samołyk

muzyka: M. Marcinkowski

premiera – 11 III 1980

obsada: Pinokio – D. Urban; Klaun – W. Pietrzyk; Wróżka, Lokaj, Lekarz – B.Ziółkowska; Knot, Lisica – I. Rychlicka; Kot, Punch, Pietruszka – M. Olkowski

przedstawień: 209, widzów: 61 810

 

156. Carlo Gozzi

KRÓL JELEŃ

przekład: J. Walter

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: T. Hołówko

muzyka: Z. Karnecki

premiera – 24 VIII 1980

obsada: Deram – K. Rożek; Tartalia – W. Żeromski; Klara – M. Fiedorek; Pantalone – A. Wójcik; Angela – J. Górecka, S. Galińska-Tumidalska; Brighella, Durandatre – J. Jawor; Smeraldina – C. Samołyk; Truffaldino, Cigolotti – A. Cehak

 

przedstawień: 30, widzów: 6 343

 

Spektakl prezentowany w programie imprez towarzyszących II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (1-7 VI 1981).

 

 

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – WOJCIECH KOBRZYŃSKI

ZASTĘPCA DYREKTORA DS. ADMINISTRACYJNYCH – JAN HENRYK SZOSTA

KIEROWNICTWO LITERACKIE: BOGDAN BĄK (DO 31 GRUDNIA 1980) JUSTYNA HOFMAN (OD 1 I – 31 III 1981) EUGENIUSZ KOTERLA (OD 1 KWIETNIA 1981)

 

157. JOHANNES DOKTOR FAUST

wg starych motywów czeskich opracował M. Kopecky

przekład: J. Bułakowska i K. Wnukowa

reżyseria: M. Kopecky

scenografia: J. Doležal

opracowanie muzyczne: M. Kopecky

asystent reżysera: W. Żeromski

premiera – 26 IX 1980

obsada: Faust – A. Wójcik; Kaszparek – M. Urban; Wagner, Pułkownik Maciej – A. Cehak; Mefisto, Król portugalski, Kuba – W. Żeromski; Romillo – C. Samołyk

 

przedstawień: 96, widzów: 27 137

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (1-7 VI 1981) oraz w Przeglądzie Teatrów Lalek podczas Dni Krakowa (17-20 V 1982).

 

158. Stanisław Grochowiak

KAPRYSY ŁAZARZA

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: S. Echaust

muzyka: Z. Karnecki

asystent reżysera: K. Rożek

premiera: 9 XI 1980

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka-Pietrzyk, J. Jawor, W. Przyboś, K. Rożek

przedstawień: 22, widzów: 5 125

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (1-7 VI 1981) oraz w programie imprez towarzyszących X Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (19-3 X 1981). Przygotowany wyjazd do Francji na zaproszenie Theatre d`ombres „La citrouille” z Verson nie doszedł do skutku z powodu ogłoszenia stanu wojennego.

 

159. Zbigniew Wojciechowski

KTÓRA GODZINA?

reżyseria: J. Dorman

scenografia: J. Dorman

muzyka: J. Dorman

premiera – 11 XI 1980

obsada: Korbka, Honoratka, Brzęczyk – J. Marek; Ericsson, Zegar – U. Miedzińska; Zajączek, Żółw, Zegar, Wiaterek – E. Pec; Jacja, Zegar – I. Rychlicka; Zegar Ścienny, Sierżant Pękała – B. Ziółkowska; Admirał, Ojciec, Tissot – W. Pietrzyk

przedstawień: 30, widzów: 7 951

 

Spektakl przedstawiony w programie wernisażu prac Jana Dormana pn. „Festiwal Off, Off – Brodway” w Zakopanem (2-4 IV 1981), a następnie w programie imprez towarzyszących II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (1-7 VI 1981).

 

160. Adam Bahdaj

PIK – POK, PRZYGODY MAŁEGO PINGWINA

adaptacja: W. Fełenczak

reżyseria: K. Rożek

scenografia: B. Łukasiewicz

muzyka: J. Derfel

ruch sceniczny: E.Grabowska

premiera: 24 V 1981

obsada: J. Marek, U. Miedzińska, E. Pec, I. Rychlicka, W. Pietrzyk, W. Przyboś

 

przedstawień: 130, widzów: 36 485

 

161. Jan Wilkowski

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: K. Samołyk

muzyka: J. Dobrzański

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 12 VI 1981

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka-Pietrzyk, M. Olkowska, B. Ziółkowska, J. Jawor, M. Olkowski

 

przedstawień: 159, widzów: 43 561

 

 

DYREKTOR I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – WOJCIECH KOBRZYŃSKI

ZASTĘPCA DYREKTORA – JAN HENRYK SZOSTA (DO 31 GRUDNIA 1981)

KIEROWNIK LITERACKI – EUGENIUSZ KOTERLA

KONSULTANT PROGRAMOWY – WOJCIECH KOBRZYŃSKI (DO 31 SIERPNIA 1982)

 

 

162. BAŚŃ O POECIE

scenariusz A. Dziedziula na motywach baśni H. Ch. Andersena

reżyseria: A. Dziedziul

scenografia: M. Królikowska

opracowanie muzyczne: L. Żuchowski na motywach E. Griega

premiera: 25 IX 1981

obsada: U. Miedzińska, E. Pec, W. Pietrzyk, M. Urban

 

przedstawień: 132, widzów: 36 686

 

163. DIALOG NA ŚWIĘTO NARODZENIA CHRYSTUSA PANA

Dialogus pro festo Nativitatis Christi Domini (z kodeksu misjonarzy krakowskich na Stradomiu, XVII w.)

inscenizacja i reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: S. Echaust

muzyka: M. Jaszczak

praca nad słowem: M. Lombardo

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 3 I 1982

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka-Pietrzyk, M. Olkowska, C. Samołyk, B. Ziółkowska, S. Bukowski, J. Jawor, M. Olkowski, K. Rożek, M. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 36, widzów: 9 003

 

Spektakl przedstawiony w programie X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej (22-28 V 1982).

 

164. Vlasta Pospišilova

WOJNA O ECHO

opracowanie dramaturgiczne: M. Tumova

przekład i teksty piosenek: J. Puget

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: A. Bunsch

muzyka: J. Szyrocki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 8 V 1982

obsada: S. Galińska-Tumidalska, M. Olkowska, C. Samołyk, J. Jawor, M. Olkowski

 

przedstawień: 144, widzów: 34 669

 

 

DYREKTOR – JAN HENRYK SZOSTA

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – BOGUSŁAW KIERC

KIEROWNIK LITERACKI – EUGENIUSZ KOTERLA (DO 31 SIERPNIA 1983)

 

 

165. CO TO BĘDZIE

widowisko obrzędowe dla dzieci i dorosłych wg „Dziadów” A. Mickiewicza

układ tekstu i reżyseria: B. Kierc

scenografia: K. Samołyk

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 2 XI 1982 w krypcie grobowej Zamku Książ

obsada: Dziecię – A. Bielska; Guślarz – B. Kierc; Mama – J. Górecka-Pietrzyk; Matka – C. Samołyk; Kruk – M. Olkowski; Sowa – U. Miedzińska; Zosia – I. Szymański

 

przedstawień: 74, widzów: 16 152

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących XI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (14-20 XI 1983).

 

166. 21 ZDAŃ

albo Księżniczka na ziarnku grochu H. Ch. Andersena

przedstawienie ułożył: B. Kierc

pomysł lalek i dekoracji: B. Kierc

premiera: 19 XI 1982

obsada: S. Galińska-Tumidalska, E. Pec, I. Rychlicka, A. Szopa

 

przedstawień: 161, widzów: 34 710

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących III Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (6-12 VI 1983).

 

167. Mikołaj z Wilkowiecka

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM

inscenizacja i reżyseria: Z. Solski

scenografia: Z. Solski

muzyka: M. Kwiatkowska

przygotowanie wokalne: W. Żeromski

premiera: 27 III 1983

obsada: Ewangelista, Maryja Mater Jesu – J. Lauks; Biskup, Abel – W. Żeromski; Piłat, Anioł – J. Jawor; Maryja Magdalena – B. Ziółkowska; Maryja Jacobi – D. Urban; Maryja Salome – M. Oklowska; Ruben, Cerberus, Abram, Jan Baptysta – M. Urban; Jezus – W. Pietrzyk; Lucyper, Tomasz – A. Wójcik; Jadam, Noe – P. Lauks; Żołnierze i Uczniowie Pańscy – J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk, M. Urban, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 7, widzów: 1 700

 

168. Munro Leaf

FERNANDO

przekład: I. Tuwim

inscenizacja i reżyseria: B. Kierc

scenografia: B. Łukasiewicz

muzyka: M. Jastrzębski

premiera: 15 IV 1983

obsada: A. Bielska, D. Dziupińska, J. Górecka-Pietrzyk, U. Miedzińska, C. Samołyk, A. Dziupiński, M. Olkowski, I. Szymański

 

przedstawień: 88, widzów: 19 524

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących III Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (6-12 VI 1983).

 

169. Ignacy Krasicki

MONACHOMACHIA

lalkowa opera heroikomiczna

adaptacja: W. Kobrzyński

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: A. Bunsch

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 29 V 1983

obsada: Discordia – B. Ziółkowska; Sapientia – M. Olkowska; Ojcowie – J. Jawor, P. Lauks, W. Piuetrzyk, M. Urban, A. Wójcik, W. Żeromski

 

przedstawień: 24, widzów: 4 267

 

Spektakl przedstawiony w programie imprez towarzyszących III Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Dziecięcych w Wałbrzychu (6-12 VI 1983) oraz w części konkursowej XI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (14-20 XI 1983), gdzie zdobył III nagrodę za muzykę.

 

 

DYREKTOR – JAN HENRYK SZOSTA

DYREKTOR ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

SEKRETARZ LITERACKI – JANUSZ SZAFRAŃSKI

 

 

170. Ewa Szelburg Zarembina

ZA SIEDMIOMA GÓRAMI

reżyseria: W. Żeromski

scenografia: S. Echaust

muzyka: B. Pasternak

układ tańców: M. Drabent

premiera: 24 IX 1983

obsada: J. Lauks, U. Miedzińska, M. Olkowska, D. Urban, J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk, W. Żeromski

 

przedstawień: 207, widzów: 49 746

 

171. Bogusław Kierc

TAJEMNICA

reżyseria: B. Kierc

scenografia: E., W. Strebejkowie

muzyka: A. Wójcik oraz Diamond i Vangelis

premiera: 24 XI 1983

obsada: A. Bielska, M. Olkowski, A. Wójcik

 

przedstawień: 20, widzów: 3 905

 

172. Natalia Gołębska

KRAMIK DZIADKA MIKOŁAJA

reżyseria: T. Mróz-Jarząbek

scenografia: A. Wunderlich

muzyka: B. Pasternak

współpraca reżyserska: P. Lauks

premiera: 6 I 1984

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Górecka-Pietrzyk, J. Lauks, E. Pec, I. Rychlicka, A. Szopa, B. Ziółkowska, J. Jawor, P. Lauks, M. Urban

 

przedstawień: 82, widzów: 17 704

 

W przerwie spektaklu wystawiano nadprogram: SZOPKĘ KARNAWAŁOWĄ A. Waligórskiego z muzyką W. Plaskoty.

 

173. Joachim Knauth

KSIĄŻĘ PORTUGALII

przekład: H. Jurkowski

reżyseria: E. Umińska

scenografia: Z. Pietrusińska

muzyka: A. Mleczko

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

asystent reżysera: P. Lauks

premiera: 31 III 1984

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Lauks, M. Olkowska, E. Pec, A. Szopa, J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk, M. Urban, W. Żeromski

 

przedstawień: 55, widzów: 9 736

 

174. Zbigniew Wojciechowski

KTÓRA GODZINA?

reżyseria: J. Dorman

scenografia: J. Dorman

muzyka: J. Dorman

premiera (wznowienie): 22 V 1984

obsada: Korbka, Honoratka, Brzęczyk — M. Olkowska; Ericsson, Zegar -U.Miedzińska; Zajączek, Żółw, Zegar, Wiaterek — E. Pec; Jacek, Zegar — I. Rychlicka; Zegar ścienny, Sierżant Pękała — B. Ziółkowska; Admirał, Tissot — K. Rożek; przy pianinie Zdzisław Myślak

 

przedstawień: 36, widzów: 9 889

 

Spektakl wznowiony – ze zmianami obsadowymi – na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, przedstawiony w programie Konfrontacji Teatralnych VI Biennale Sztuki dla Dzieci w Poznaniu (5-10 V 1984), gdzie zdobył „Srebrne Koziołki” oraz I zespołową nagrodę aktorską, a ponadto I nagrodę za reżyserię oraz III nagrodę za scenografię.

 

Prezentowany także: w programie XI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej (20-27 V 1984), w programie Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji (przedstawienia w Hradcu-Kralove – 8 VI 1984), w programie Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Lalek w Białymstoku (3-11 XI 1984), w programie I Spotkań Teatrów Wizji i Plastyki w Katowicach (10-19 I 1986), grany w dniach 13, 15, 16 i 17 I w katowickim Centrum Kultury w dekoracjach, będących częścią stałej ekspozycji scenografii teatralnej. Zarejestrowany w TV, emitowany z kilkuletnim opóźnieniem, 10 II 1987.

 

175. Zbigniew Poprawski

BAL U KRÓLA LULA

reżyseria: Z. Poprawski

scenografia: J. Zitzman

muzyka: A. Mleczko

premiera: 2 VI 1984

obsada: I. Górecka-Pietrzyk, I. Rychlicka, C. Samołyk, B. Ziółkowska, M. Olkowski, A. Wójcik

 

przedstawień: 108, widzów: 22 026

 

Spektakl grany również w Nachodzie i Hronowie (6 i 7 VI 1984) w ramach Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji.

 

 

DYREKTOR – JAN HENRYK SZOSTA (DO 31 STYCZNIA 1985)

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY (P.O.) – EUGENIUSZ KOTERLA

 

 

176. O KRASNOLUDKACH I O SIEROTCE MARYSI

na motywach opowieści M. Konopnickiej zaadaptował dla teatru lalek E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

scenografia: K. Samołyk

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 30 XI 1984

obsada: S. Galińska – Tumidalska, J. Lauks, M. Olkowska, E. Pec, C. Samołyk, D. Urban, M. Weigelt, B. Ziółkowska, J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk, W. Żeromski

 

przedstawień: 235, widzów: 60 538

 

177. W KRÓLESTWIE PLASTELINII

widowisko dla dzieci ułożone z wierszyków A. Kamińskiej

reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: P. Baron

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 7 XII 1984

obsada: J. Górecka – Pietrzyk, D. Urban

 

przedstawień: 160, widzów: 30 392

 

178. Kornel Makuszyński

KRAWIEC NITECZKA

adaptacja: J. Dorman

reżyseria: J. Dorman

scenografia: J. Dorman

muzyka: J. Harald

asystent reżysera: K. Rożek

premiera: 24 III 1985

obsada:: J. Górecka-Pietrzyk, J. Lauks, U. Miedzińska, M. Olkowska, E. Pec, D. Urban, M. Weigelt, B. Ziółkowska, K. Rożek,

akom­paniament Zdzisław Myślak

przedstawień: 111, widzów: 27 653

 

Spektakl przedstawiony w programie XII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (13-20 X 1985) oraz w Przeglądzie pn. „Makuszyński

w teatrze”, zorganizowanym z inspiracji Jana Dormana w Tychach, w grudniu 1985. Zarejestrowany i emitowany w programie TVP.

 

 

179. Juliusz Słowacki

BALLADYNA

przedstawiona dzieciom i dorosłym przez B. Kierca

dekoracje i lalki: D., B. Kiercowie

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 18 V 1985

obsada: Goniec — P. Lauks; Paź, Wdowa — J. Górecka-Pietrzyk; Pustelnik, Kirkor, Kostryn — W. Żeromski; Skierka, Alina — D. Urban; Chochlik, Balladyna — S. Galińska-Tumidalska; Grabiec — J. Jawor; Goplana —

C. Samołyk

przedstawień: 72, widzów: 14 382

 

 

180. KOMEDIA PIETRUSZKI

rosyjski anonim w przekładzie J. Pomianowskiego

widowisko uliczne

reżyseria: K. Rożek

scenografia: S. Echaust

muzyka: M. Jaszczak

premiera: 26 V 1985

obsada:: C. Samołyk, R. Banasik, J. Jawor, P. Lauks, W. Pietrzyk

przedstawień: 108, widzów: 34 870

 

Spektakl prezentowany w dniach 30 V – 1 VI 1986 w programie Jarmarku Teatralnego w Będzinie i Przeglądu Teatrów Jarmarcznych w Siemianowicach.

 

 

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

ZASTĘPCA DYREKTORA DS. ADMINISTRACYJNYCH – ROBERT STANIEWSKI

 

181. LALKARZ, CZYLI OSOBLIWE PRZYPADKI Z ŻYCIA PACYNEK

Część I: M. Stevens – Lalkarz

w tłumaczeniu H. Jurkowskiego

Część II: H. Jurkowski – Lalkarze (wariacje na temat sztuki M. Stevensa)

reżyseria: J. Plewako

scenografia: S. Echaust

muzyka: Z. Karnecki

premiera: 28 IX 1985

obsada: Kreska II – A. Bielska; Kropka II – U. Miedzińska; Kreska, Kreska I – M. Olkowska; Kropka, Kropka I – M. Weigelt; Lalkarz II – W. Lipiński; Lalkarz, Lalkarz I – W. Pietrzyk

 

przedstawień: 108, widzów: 21 465

 

182. Franz Pocci

CZARODZIEJSKIE SKRZYPCE

tłumaczenie i adaptacja: J. Ośnica

reżyseria: K. Rożek

scenografia: T. Targońska

muzyka: J. Wichrowski

premiera: 23 XI 1985

obsada: S. Galińska-Tumidalska; J. Lauks; C. Samołyk; B. Ziółkowska; R. Banasiak; J. Jawor; P. Lauks; Z. Popławski; W. Żeromski

 

przedstawień: 69, widzów: 14 757

 

Spektakl grany w Goerlitz w programie Dni Kultury Polskiej (2 VI 1986).

 

183. Jerzy Andrzejewski

ZŁOTY LIS

adaptacja: B. Kierc

reżyseria: B. Kierc

scenografia: D., B. Kiercowie

muzyka: Z. Karnecki

plastyka ruchu: L. Czarnota

premiera: 11 I 1986

obsada: S. Galińska-Tumidalska, J. Lauks, W. Urban, J. Jawor, P. Lauks, W. Żeromski

przedstawień: 38, widzów: 6 511

 

Spektakl przedstawiony w programie XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (25 X 1987).

 

184. Małgorzata Jokiel

SKRZYDEŁKA

opracowanie tekstu: J. Ryl-Krystianowski

reżyseria: J. Ryl-Krystianowski

scenografia: W. Grażewicz

muzyka: K. Arciszewski

premiera: 3 V 1986

obsada: U. Miedzińska, I. Myślak, M. Olkowska, M. Przytocka, M. Weigelt, B. Ziółkowska, R. Banasiak, L. Popławski

 

przedstawień: 76, widzów: 12 699

 

185. Bogusław Kierc

PAN LUSTERKORILKE

reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: M. Jastrzębski i Z. Karnecki

asystent reżysera: P. Lauks

premiera – 29 XI 1986

obsada: S. Tumidalska, J. Lauks, P. Lauks, M. Olkowska, L. Popławski, C. Samołyk, M. Weigelt

 

przedstawień: 67, widzów: 16 298

 

Spektakl przedstawiony w programie II Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Lalek w Białymstoku (31 III 1987), grany także w Ostrowii Mazowieckiej (2 IV 1987) i w Hajnówce (4 IV 1987). Prezentowany także w programie V Festiwalu Sztuk Dziecięcych Młodzieżowych w Wałbrzychu (27 IV1987) i – w ramach Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – w Rzeszowie i w Łańcucie (16 i 17 VI 1987).

 

186. KOPCIUSZEK

 

według scenariusza filmowego E. Szwarca

w przekładzie I. Lewandowskiej i W. Dąbrowskiego

adaptacja teatralna: E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

scenografia: G. Graszka

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowka

układy choreograficzne: H. Sawicki

premiera: 12 XII 1986

obsada: R. Banasiak, J. Jawor, W. Lipiński, U. Miedzińska, I. Myślak, W. Pietrzyk, M. Przytocka, B. Ziółkowska

 

przedstawień: 181, widzów: 41 083

 

187. O KRÓLU BARDZO CIEKAWYM

z wierszy A. Kamieńskiej ułożył B. Kierc

reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

premiera: 30 XII 1986

obsada: Król – M. Olkowska; Olbrzymka – M. Weigelt; Olbrzym – L. Popławski

 

przedstawień: 84, widzów: 15 442

 

188. Adam Mickiewicz

Z TOBĄ JA GADAM

monodram w opracowaniu B. Kierca

scenografia: D. Kierc

muzyka: W. A. Mozart

premiera – 27 III 1987

obsada: B. Kierc

 

przedstawień: 37, widzów: 7 736

 

Spektakl prezentowany w ramach Rzeszowskich Spotkań Teatralnych w Rzeszowie, Iwoniczu-Zdrój i w Łańcucie (16 – 17 VI 1987) oraz w programie imprez towarzyszących XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (23 X 1987).

 

189. Anna Świrszczyńska

TYGRYS TAŃCZY DLA SZU – HIN

reżyseria: J. Górecka-Pietrzyk

scenografia: S. Echaust

muzyka: B. Pasternak

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

asystent reżysera: W. Lipiński

premiera: 22 IV 1987

obsada: Czeng-Ming, Zbój, Żołwie, Smok – R. Banasiak; Leo-Tan – S. Tumidalska; Fu, mandaryn, Kapłan, Żółwie, Zbój II – W. Lipiński; Li-Tu – I. Myślak; Żółwie – L. Popławski; Szu-Hin – M. Weigelt; Małpy – I. Myślak, S. Tumidalska

 

przedstawień: 109, widzów: 22 394

 

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

ZASTĘPCA DYREKTORA DS. ADMINISTR.- ROBERT STANIEWSKI

KONSULTANT PROGRAMOWY – KRYSTYNA MIŁOBĘDZKA

 

 

190. Milada Mašatova

TRZY BAJKI OSMOKU

tłumaczenie: Ł. Balb

reżyseria: M. Kopecky

scenografia: J. Doležal

muzyka: K. Con

asystent reżysera: K. Rożek

premiera: 17 IX 1987

obsada: M. Olkowska, J. Jawor, J. Lauks, P. Lauks

 

przedstawień: 491, widzów: 86 969

 

191. Inna Zagrajewska

PÓŁNOCNA BAŚŃ

tłumaczenie: E., E. Koterlowie

reżyseria: S. Jefremow

scenografia: W. Poliakow

muzyka: Z. Piotrowski

asystent reżysera: K. Rożek

premiera: 28 X 1987

obsada: Gospodyni Czumu, Czarny Szaman, Księżyc – B. Ziółkowska; Gospodarz Czumu, Mors, Czerwony Szaman, Słońce – W. Lipiński; Tuchkimi – D. Urban, Tuchkimus – M. Ur­ban; Zając – U. Miedzińska; Lisica – C. Samołyk; Zajączek – M. Dwornik; Umka, Czaczanawut – W. Żeromski; Piesiec – J. Dwornik; Gwiazdy, Słoneczne Zające – M. Dwornik, U. Miedzińska

 

przedstawień: 65, widzów: 11 282

 

192. Ladislav Dvorsky

SKACZĄCA KRÓLEWNA

tłumaczenie: K. Wnukowa

zabawa teatralna aktorów i dzieci przygotowana zespołowo pod kierunkiem J. Dwornika

konsultacja artystyczna: B. Kierc

premiera: 20 I 1988

obsada: Skacząca Królewna – M. Dwornik; Baba Jaga – D. Urban; Król, Królewicz – M. Urban; Król, Zły Czarodziej – J. Dwornik

 

przedstawień: 110, widzów: 21 476

 

193. POSZUKIWANIE

akcje teatralne inspirowane sztuką T. Patulskiego Odnajdę cię…

opracowanie dramaturgiczne: K. Rożek

konsultacja: K. Miłobędzka

reżyseria: K. Rożek

scenografia: R. Sobociński

muzyka: K. Szwajger

premiera: 26 III 1988

obsada: Mama, Sztućce, Płaszcz – M. Dwornik; Tata, Łóżko, Kamień II, Drogowskaz – J. Dwornik; Chłopiec – M. Olkowska; Stół, Kamień I – J. Jawor; Szafa, Lalka – S. Tumidalska

 

przedstawień: 21, widzów: 3 213

 

Spektakl prezentowany w programie XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (17 X 1989).

 

194. Tadeusz Konwicki

ZWIERZOCZŁEKOUPIÓR

adaptacja: B. Kierc

reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: Z. Karnecki

asystent reżysera: J. Dwornik

premiera: 7 V 1988

obsada: Piotr – D. Urban; Troip – M. Dwornik; Ojciec, Sebastian, Asystent – J. Dwornik; Matka, Pielęgniarka, Ewunia – M. Olkowska; Cecylia, Pani profesor – S. Tumidalska; Cipun, Staruszek – M. Urban

 

przedstawień: 6, widzów: 966

 

195. Aleksander Popescu

SKLEP Z ZABAWKAMI

tłumaczenie: D. Bieńkowska

reżyseria: W. T. Stecewicz

scenografia: U. Kubicz

teksty piosenek: D. Bieńkowska

muzyka: Z. Karnecki

asystent reżysera: U. Miedzińska

premiera: 31 V 1988

obsada: U. Miedzińska, I. Myślak, C. Samołyk, B. Ziółkowska, J. Jawor, W. Lipiński

 

przedstawień: 121, widzów: 23 791

 

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

ZASTĘPCA DYREKTORA DS. ADMINISTRACYJNYCH – ROBERT STANIEWSKI (DO 31 PAŹDZIERNIKA 1989)

 

 

196. Krystyna Miłobędzka

POWIEDZ , KTO TY JESTEŚ

reżyseria: B. Kierc

scenografia: W. Chmielewski

muzyka: A. Mrożek

premiera: 9 X 1988

obsada: Matka – M. Olkowska; Ojciec – J. Jawor; Dziewczynka z pomarańczami – C. Samołyk; Budowniczy – L. Popławski; Babcia z palmą – J. Górecka-Pietrzyk; Chłopiec – J. Dwornik; Krzywa Rączka – M. Urban

 

przedstawień: 31, widzów: 1 839

 

197. Zofia Prokofiewa i Henryk Sapgir

WYSPA KAPITANÓW

tłumaczenie: E., E. Koterlowie

reżyseria: J. Dwornik

scenografia: S. Echaust

muzyka: B. Pasternak

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 21 I 1989

obsada: M. Dwornik, K. Golas, S. Tumidalska, D. Urban, B. Ziółkowska, J. Dwornik, P. Lauks, L.Popławski, K. Rożek, M.Urban

 

przedstawień: 139, widzów: 31 411

 

198. JOHANNES DOKTOR FAUST

według czeskiego anonima w tłumaczeniu J. Bułakowskiej i K. Wnukowej

reżyseria: M. Kopecky

scenografia: J. Doležal

muzyka: B. Smetana

w opracowaniu: M. Kopecky`ego

konsultacja: A. Kopecka

asystent reżysera: J. Dwornik

premiera: 30 III 1989

obsada:Faust, Kuba – K. Rożek; Wagner, Pik – J. Dwornik; Kaszparek, Maciek – M. Urban; Mefisto, Król portugalski – L. Popławski; Romillo – M. Olkowska; Królewna, Głos z góry – D. Urban

 

przedstawień: 61, widzów: 12 378

 

Spektakl prezentowany w programie III Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Lalek w Białymstoku (21 V 1989), grany także w Hajnówce i w Łomży (16 i 20 V) oraz w programie II Festiwalu Teatrów Jarmarcznych w Będzinie, w Katowicach i w Zawierciu (7 – 10 VI 1990).

 

199. Milan Pavlik

PANI BIEDA

tłumaczenie: W. Fełenczak

reżyseria: W. Fełenczak

scenografia: J. Doležal

muzyka: Z. Karnecki

premiera: 4 XI 1989

obsada: Pani Bieda – B. Ziółkowska; Stolarz – P. Lauks; Żołnierz – K. Rożek; Wojewoda, Szczur – L. Popławski

 

przedstawień: 48, widzów: 9 946

 

200. Gienadyj Cyfierow i Henryk Sapgir

KOT W WALIZCE

tłumaczenie: E. Koterla

reżyseria: K. Rożek

scenografia: S. Echaust

muzyka: W. Sędziński

premiera: 16 XII 1989

obsada: Suseł, Słoniątko, Nosorożec – S. Tumidalska; Słoniątko, Suseł – I. Myślak; Zając Sztukmistrz – M. Dwornik; Myszka I – D. Ur­ban; Myszka II – D. Baska; Kot Antrykot – J. Jawor

 

przedstawień: 162, widzów: 30 516

 

201. ŚPIĄCA KRÓLEWNA

scenariusz B. Kierca wg baśni braci J. i W. Grimmów

reżyseria: B. Kierc

scenografia: B. Kierc

asystent reżysera: M. Pawłowski

premiera: 24 III 1990

obsada: Kto, Paź – L. Popławski; Król, Złoty Biskup, Nagi Chłopczyk – P. Lauks; Królowa, Wróżki – B. Ziółkowska; Królewna, Lasylwa -M. Olkowska; Królewicz – J. Dwornik; Rakarka – M. Urban

 

przedstawień: 44, widzów: 8 139

 

202. Ksenia Stojanowić

MAŁA KSIĘŻNICZKA

tłumaczenie: H. Kalita

reżyseria: K. Rożek

scenografia: A. Czyczyło

opracowanie muzyczne: Z. Karnecki

premiera: 5 IX 1990

obsada: Księżniczka – M. Olkowska; Królowie, Młynarczyk, Doktor Diagnosis, Strażak – M. Olkowski, K. Rożek

 

przedstawień: 177, widzów: 24 736

 

203. Ksenia Stojanowić

MAŁA KSIĘŻNICZKA

tłumaczenie: H. Kalita

reżyseria: K. Rożek

scenografia: A. Czyczyło

opracowanie muzyczne: Z. Karnecki

premiera (II obsada): 9 XI 1990

obsada: Księżniczka – A. Kulikowska; Doktor Diagnosis, Królowie – L. Filipowicz; Młynarczyk, Osiał, Strażak – T. Mazurek

 

przedstawień: 39, widzów: 7 384

 

Spektakl przygotowany i grany w drugiej obsadzie jako warsztat studentów IV roku PWST w Białymstoku. W tej wersji został przedstawiony w programie Międzynarodowych Targów Inicjatyw Teatralnych w Pile (10-15 VI 1991).

 

204. Marka Mikova

KRÓLOWA ŚNIEGU

wg baśni H. Ch. Andersena

tłumaczenie: S. Góra

reżyseria: M. Kopecky jr

scenografia: J. Krejči

muzyka: Vangelis

w opracowaniu M. Kopeckyego jra

asystent reżysera: M. Pawłowski

premiera: 12 I 1991

obsada: Królowa Śniegu, Staruszka, Rozbójnica – M. Olkowska; Duch Zła, Książę, Rozbój­nik – L. Filipowicz; Gerda – M. Walczak; Kaj, Kruk, Ren, Rozbójnik II – T. Mazurek; Roz­bójniczka, Księżniczka – A. Kulikowska.

 

przedstawień: 80, widzów: 13 858

 

205. Henryk Król

EUROPO, MOJA EUROPO! – Wałbrzyska szopka satyryczna

reżyseria: K. Rożek

scenografia: K. Samołyk

premiera: 13 I 1991

obsada: M. Olkowska, L. Filipowicz, T. Mazurek, K. Rożek, T. Sokołowski, A. Szubski, Z. Myślak

przedstawień: 17, widzów: 1 365

Spektakl grany w Klubie „Pod Jedynkami” – siedzibie Stowarzyszenia Środowisk Twórczych.

 

206. Boris Apriłow

CZIMI

przekład: H. Jurkowski

inscenizacja: J. Zitzman

reżyseria: J. Dwornik

scenografia: A. Łabiniec

muzyka: T. Nalepa

premiera: 25 I 1991

obsada: Dąbik – D. Baska; Lisek – M. Dwornik; Oślik – I. Myślak; Dębik – D. Urban; Czimi – B. Ziółkowska; S. Tumidalska

 

przedstawień: 113, widzów: 20 830

 

207. Małgorzata Łabęcka-Koecherowa

ZAKOCHANY OBŁOK

według baśni N. Hikmeta

reżyseria: M. Pawłowski

scenografia: A. Czyczyło

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

ruch sceniczny: P. Michorzewski

premiera: 8 VI 1991

obsada: Derwisz – G. Kmieć; Osetnica – A. Kulikowska; Czarniawiec – L. Filipowicz; Asisa – M. Walczak; Obłoczki, Zając, Gołąb – J. Dwornik, T. Mazurek

 

przedstawień: 57, widzów: 5 555

 

Spektakl przedstawiony w programie XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej (24-31 V 1992) oraz w programie XV Dni Teatrów Lalek w Mistelbach w Austrii (26-31 X 1993).

 

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

KONSULTANT PROGRAMOWY – KRYSTYNA MIŁOBĘDZKA (DO 5 CZERWCA 1992)

 

 

208. W GOŚCINIE U HIPOPOTAMA

wg scenariusza T. Hercberg i P. Szenhoffa

z tekstami piosenek H. Banasiewicza

reżyseria: Z. Niecikowski

scenografia: P. Szenhoff

muzyka: G. Rosenberg

premiera: 7 IX 1991

obsada: D. Baska, M. Dwornik, I. Myślak, M. Olkowska, D. Snella, S. Tumidalska, D. Urban, J. Jawor

 

przedstawień: 88, widzów: 16 322

 

209. Józef Mokoš

GRA

tłumaczenie: J. Waczków

teksty piosenek: W. Fełenczak

reżyseria: W. Fełenczak

scenografia: K. May

muzyka: W. Gudonia Komendarek

asystent reżysera: M. Pawłowski

premiera: 29 XI 1991

obsada: Myszka Tereska – M. Walczak; Kot Bruch – T. Mazurek; Kot Mruch – A. Bednarski; Pani z TV – A. Kulikowska

 

przedstawień: 71, widzów: 10 050

 

210. KSIĘŻYC

wg baśni J. i W. Grimmów

w opracowaniu J. Dwornika

reżyseria: J. Dwornik

scenografia: S. Echaust

muzyka: Kitaro w opracowaniu J. Dwornika

premiera: 14 II 1992

obsada: D. Baska, M. Dwornik, M. Olkowska, D. Urban, G. Kmieć

 

przedstawień: 15, widzów: 1 535

 

211. Maciej Wojtyszko

WAKACJE SMOKA BONAWENTURY

reżyseria: W. Dobromilski

scenografia: P. Szenhoff

muzyka: B. Pasternak

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

asystent reżysera: J. Dwornik

premiera: 12 IV 1992

obsada: Bonawentura – M. Olkowska; Mama smok – M. Dwornik; Tata smok – J. Jawor; Strażnik I – M. Urban Dowódca straży – J. Dwornik; Esmeralda – D. Urban; Miniasta – D. Snella

 

przedstawień: 75, widzów: 10 938

 

212. ABECADŁO TEATRU LALEK – lekcja I

program edukacyjny Sceny Inicjatyw Aktorskich

realizacja zespołowa

premiera: 14 IV 1992

obsada: D. Baska, A. Kulikowska, T. Mazurek

 

przedstawień: 45, widzów: 3 478

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY – EUGENIUSZ KOTERLA

 

213. Jan Wilkowski

WIOSENNA PRZYGODA TYMOTEUSZA

inscenizacja i reżyseria: L. Zarembińska

konsultacja plastyczna: S. Echaust

muzyka: M. Matuszewski

choreografia: G. Wołkowska

konsultacja wokalna: P. Ferensowicz

premiera: 6 IX 1992

obsada: Tymoteusz – M. Walczak; Ojciec Tymoteusza – A. Bednarski; Lis – J. Dwornik; Kwoka i Ptaki – D. Snella

 

przedstawień: 42, widzów: 5 010

 

214. Sergiusz Michałkow

TRZY ŚWINKI

tłumaczenie: E., E. Koterlowie

adaptacja i teksty piosenek: E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

scenografia: S. Echaust

muzyka: B. Pasternak

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

konsultacja choreograficzna: M. Drabent

premiera: 15 XI 1992

obsada: Naf-Naf – S. Tumidalska; Nif-Nif – I. Myślak; Nuf-Nuf – D. Baska; Wilk – J. Jawor

 

przedstawień: 200, widzów: 29 381

 

215. Andrzej Maleszka

BURZA W TEATRZE GOGO

reżyseria: M. Pawłowski

scenografia: A. Czczyło

muzyka: Z. Karnecki

ruch sceniczny: E. Czekalska

asystent reżysera: J. Dwornik

premiera: 9 V 1993

obsada: Gogo – M. Urban; Dziewczyna – M. Walczak; Matka-królowa – M. Olkowska; Ojciec-król – A. Bednarski; Mechaniczna lalka – M. Dwornik; Dyrektor teatru – D. Baska

 

przedstawień: 31, widzów: 3 495

 

Spektakl prezentowany w programie XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (11-16 X 1993) i wyróżniony nagrodą oraz dyplomem „za szafę”, szafę, która realizuje ważną w inscenizacji funkcję dramaturgiczną.

 

216. Gyula Urban

NIEBIESKI PIESEK

na podstawie książki J., A. Le Witt

przekład: B. Benke i Z. Szczygielska

teksty piosenek: J. Kulmowa

reżyseria: K. Rożek

scenografia: A. Czyczyło

muzyka: J. Derfel

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 4 IX 1993

obsada: Niebieski Piesek – D. Urban; Czarny Piesek, Czarny kocur – I. Myślak; Psia Mama, Kierowca, Chuliburek – D. Snella; Brązowy Piesek, Policjant, Przywódca Niebieskich Psów – S. Tumidalska; Gospodarz, Marynarz Jeff- K. Rożek

 

przedstawień: 80, widzów: 11 324

 

217. Luigi da Porto

ROMEO I JULIA

tłumaczenie: J. Gałuszka

tekst prologu i canzonetty: E. Koterla

reżyseria: W. Pietrzyk

scenografia: Z. Więckowski

muzyka: Z. Karnecki

premiera: 23 XI 1993

obsada: J. Adamczyk, K. Rożek

 

przedstawień: 46, widzów: 2 648

 

Spektakl prezentowany w VIII Łomżyńskich Spotkaniach Teatrów w Walizce (22-25 VI 1994) i nagrodzony za scenografię. Przedstawiony także do Konkursu Teatrów Ogródkowych w Starej Dziekance w Warszawie (25 VI 1995).

 

218. KRAKOWSKA SZOPKA KOLĘDOWA

na podstawie tradycyjnych tekstów szopkowych oraz fragmentów dramaturgii staropolskiej i literatury popularnej

scenariusz i reżyseria: K. Rożek

scenografia: S. Echaust

muzyka: J. Dobrzański

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

układ tańców: G. Wołkowska

premiera: 12 I 1994

obsada: J. Adamczyk, D. Baska, M. Olkowska, D. Urban. J. Dwornik, J. Jawor, K. Rożek, M. Urban

 

przedstawień: 61, widzów: 7 796

 

219. Maria Kownacka

SZEWCZYK DRATEWKA

inscenizacja i realizacja plastyczna: M., J. Dwornikowie

muzyka: L. Żuchowski

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

Spektakl Sceny Inicjatyw Aktorskich.

premiera: 3 III 1994

obsada: J. Adamczyk-Zakrzewska, M. Dwornik, J. Dwornik

 

przedstawień: 41, widzów: 4 741

 

220. JOHANNES DOKTOR FAUST

według czeskiego anonima w tłumaczeniu J. Bułakowskiej i K. Wnukowej

realizacja: M. Kopecky, J. Doležal

reżyseria: M. Kopecky

scenografia: J. Doležal

Wznowienie premiery z 1989 przygotowali: J. Dwornik i K. Rożek

premiera: 26 III 1994

obsada: Faust, Kuba – K. Rożek; Wagner – A. Bednarski; Kaszparek, Maciek – M. Urban; Mefisto, Król portugalski – J. Dwornik; Romillo, Głos z góry – M. Olkowska; Pik, Królewna – D. Urban

 

przedstawień: 6, widzów: 754

 

221. DYZIO W TEATRZE

Edukacyjny program estradowy z cyklu Abecadło teatru – lekcja II

według scenariusza A. Dziupińskiego

Scena Inicjatyw Aktorskich

z tekstami piosenek L. Legut

muzyka i realizacja: A. Dziupiński

konsultacja choreograficzna: G. Wołkowska

premiera: 27 III 1994

obsada: J. Adamczyk-Zakrzewska, A. Bednarski, A. Dziupiński

 

przedstawień: 76, widzów: 13 368

 

222. Maria Kann

BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE

reżyseria: J. Dwornik

scenografia: S. Echaust

muzyka: L. Żuchowski

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 8 V 1994

obsada: Złotnik-Kaczor – M. Urban; Czarow­nica Wojewodzianka, Jagna, Matka Słońca -M. Dwornik; Weronka – M. Olkowska; Kasia, Matka Księżyca, Matka Wichru, Kula Zaczarowana – D. Urban; Księżyc, Słońce – J. Dwornik

 

przedstawień: 48, widzów: 7 347

 

223. KOPCIUSZEK

wg scenariusza filmowego E. Szwarca

w przekładzie I. Lewandowskiej i W. Dąbrowskiego

adaptacja teatralna: E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

scenografia: G. Graszka

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

rekonstrukcja spektaklu z 1986 r. w nowej obsadzie.

premiera: 1 VI 1994

obsada: Król – J. Jawor; Książę – K. Rożek; Markiz Pirouette, Kustosz, Odźwierny II, Ka­pral – W. Lipiński; Leśniczy, Odźwierny I, Stangret, Zegarmistrz, Żołnierz – A. Bednar­ski; Macocha – S. Tumidalska; Anna, Paź – D. Baska; Marianna – D. Snella; Kopciuszek – J. Adamczyk-Zakrzewska; Dobra Wróżka – I. Myślak.

 

przedstawień: 49, widzów: 7 414

 

224. Kornel Makuszyński

BAJKA O KRÓLEWNIE MARYSI, O CZARNYM ŁABĘDZIU I O LODOWEJ GÓRZE

inscenizacja i reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: J. Wierzchowski

premiera: 29 X 1994

obsada: Lalczara – M. Olkowska; Góra Lodo­wa – S. Tumidalska; Tasiemka – D. Urban; Kucharz – A. Bednarski; Ptaszek – D. Rosanowski: Patyk – M. Urban

 

przedstawień: 60, widzów: 9 468

 

225. Adam Bahdaj

PRZYGODY PINGWINA PIK-POKA

adaptacja: W. Fełenczak

reżyseria: K. Rożek

scenografia:D. Kierc

muzyka: J. Derfel

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 29 I 1995

obsada: Pik-Pok – M. Olkowska; Mama, Go­spodyni, Lodziarka – I. Myślak; Tata, Rybak – D. Rosanowski; Stryjek, Dyrektor cyrku — M. Ur­ban; Kaczka – M. Dwornik; Kasia, Słowik -D. Urban; Lekarz – K. Rożek

 

przedstawień: 64, widzów: 9 372

 

226. ZABAWY Z BAJKĄ

Edukacyjny program z cyklu Abecadło teatru – lekcja III

Scena Inicjatyw Aktorskich

miniatury teatralne wg H. Ch. Andersena, K. Makuszyńskiego i Perraulta

w opracowaniu M. Pawłowskiego

reżyseria: M. Pawłowski

scenografia: A. Czyczyło

premiera: 30 I 1995

obsada: H. Ch. Andersen – Pan Faja i Mądrala: Pan Faja- D. Baska; Panna Rękawi­czka – D. Gołdon-Rosanowska, M. Walczak; Pan Surdut – D. Rosanowski; Jaśnie pan But – I. Myślak; K. Makuszyński – O tym, jak kra­wiec, Pan Niteczka, został królem: Krawiec Niteczka — D. Rosanowski; Cyganka. Burmistrz – I. Myślak; Strach – D. Baska; Królewna, Mieszkańcy Pacanowa – D. Gołdon-Rosanowska, M. Walczak; Ch. Perrault – Czerwony Kaptu­rek:Czerwony Kapturek – D. Gołdon-Ro­sanowska, M. Walczak; Mama – I. Myślak; Babcia – D. Baska; Wilk – D. Rosanowski

 

przedstawień: 71, widzów: 7 424

 

Spektakl zarejestrowany do emisji w programie małopolskiej telewizji „Wisła”.

 

227. Joanna Kulmowa

HISTORIA O PTAKU CIS

reżyseria: J. Zuzański

współpraca reżyserska: J. Dwornik

scenografia: M., J. Klekotowie

muzyka: W. Szomański

ruch sceniczny: L. Czarnota

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 8 IV 1995

obsada: Flacha – A. Bednarski; Doremus, Szeryf – J. Dwornik; Zorza – M. Walczak; Jawox – M. Dwornik; Persil – S. Tumidalska; Jadwinia – M. Olkowska; Wniedzielęurodzony, Gruby szef – D. Rosanowski; Ptasznik – D. Baska

 

przedstawień: 36, widzów: 6 226

 

228. Julian Tuwim

PŁASZCZ

wg M. Gogola

reżyseria: K. Rożek

scenografia: S. Echaust

muzyka: Z. Karnecki

premiera: 17 VI 1995

obsada: Baszmaczkin – A. Bednarski; Grumotrubow, Kandelabrów – K. Rożek; Kozodojew, Pietrowicz – M. Urban; Rastopyrkin, Stójkowy – D. Rosanowski; Afroditow, Natasza – S. Tumidalska

 

przedstawień: 15, widzów: 2 137

 

229. Bogusław Kierc

WAGARY

reżyseria: B. Kierc

scenografia: B. Kierc

muzyka: J. Wierzchowski

premiera: 21 X 1995

obsada: Bululu – M. Urban; Groźna Pani Bileterka, Królewna Karolina – I. Myślak; Światosław Lemond – A. Bednarski; Luiza Piła – D. Urban; Izabela Niuton – S. Tumidalska; Pan­na Pong – M. Olkowska; Strażak Przepiękny – K. Rożek; Nenufaraon – D. Rosanowski; Pani Piękna – D. Gołdon-Rosanowska; Ta Śliczna – D. Snella

 

przedstawień: 33, widzów: 4 204

 

230. Olga Czekina

ŚWIĘTY MIKOŁAJ MA DZIURAWE KALOSZE

teksty piosenek: S. Tumidalska

reżyseria: T. Krzan

scenografia: A. Prokop

asystent reżysera: S. Tumidalska

premiera: 6 I 1996

obsada: Anka – I. Myślak; Nastka – D. Snella; Andrzej – D. Rosanowski; Pani Zima – S. Tumidalska; Św. Mikołaj, Bałwan – A. Bednar­ski; Zajączek, Baba Śniegowa – B. Olizarowicz; Wrona – D. Gołdon-Rosanowska

 

przedstawień: 126, widzów: 20 971

 

231. Iva Peŕinova

DZIESIĘCIU MAŁYCH MURZYNKÓW

przekład: S Góra

reżyseria: E Koterla

scenografia: S. Echaust

muzyka: D. Elington i W. Kamiński

premiera: 24 IV 1996

obsada: Pan, Żyrafa i grono jej niezwykłych przyjaciół – M. Urban; Pani – D. Urban; Dzie­sięciu Małych Murzynków – S. Tumidalska i D. Urban.

 

przedstawień: 52, widzów: 5 138

 

Spektakl prezentowany w programie X Łomżyńskiego Festiwalu Teatru w Walizce (11 – 13 VI 1997) i nagrodzony za scenografię.

 

232. Bogusława Smolnicka

DYZIO MYŚLICIEL

reżyseria: A. Dziupiński

scenografia: B. Smolnicka

muzyka: A. Dziupiński

ruch sceniczny: G. Wołkowska

Spektakl muzyczny zrealizowany na Scenie Inicjatyw Aktorskich.

premiera: 21 VI 1996

obsada: D. Gołdon-Rosanowska, B. Oliarowicz, A. Dziupiński

 

przedstawień: 101, widzów: 15 059

 

233. Jan Ośnica

O PIĘKNEJ PULCHERYI I SZPETNEJ BESTYI

teksty piosenek: F. D. Kniaźnin, T. K. Węgierski, S.Kublicki i in.

reżyseria: J. Łupinowicz

scenografia: U. Kubicz-Fik

muzyka: B. Pasternak

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 26 X 1996

obsada: W. Lipiński, I. Myślak, S. Tumidalska, M. Olkowska, D. Rosanowski, D. Urban, M. Urban

 

przedstawień: 77, widzów: 11 269

 

234. Bogusław Kierc

CHŁOPIEC, ANIOŁ I PIES

reżyseria i scenografia: B. Kierc

muzyka: J. Wierzchowski

premiera: 25 I 1997

obsada: Matka – M. Olkowska; Anioł, Pies – S. Tumidalska; Sara, Koziołek – D. Urban; Tobiasz – D. Rosanowski; Ojciec – M. Urban

 

przedstawień: 15, widzów: 2 252

 

Spektakl czterokrotnie prezentowany w programie Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w roku 1998. Fragmenty przedstawienia zarejestrowane i emitowane w programie Redakcji Katolickiej telewizji Polsat.

 

235. SŁOWIK

wg baśni H. Ch. Andersena i sztuki J. Knautha

scenariusz: E. Koterla.

w przedstawieniu wykorzystano wiersze klasycznych poetów chińskich: Ku-Juana i Li-Tai-Po

reżyseria: E. Koterla

scenografia: K.Samołyk

konsultacja scenograficzna : S. Echaust

muzyka: M. Kwinta pod opieką Z. Karneckiego

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

asystent reżysera: T. Krzan

premiera: 6 VI 1997

obsada: Podróżniczka, Przewodnik przedsta­wienia – M. Dwornik; Słowik, Dziewczynka -B. Olizarowicz; Cesarz – W. Lipiński; Damy Dworu – I. Myślak, D. Urban; Śmierć, Dworka – B. Ziółkowska; Minister, Bonza, Poseł – D. Rosanowski; Pierwszy zausznik cesarza – M. Urban

 

przedstawień: 88, widzów: 17 311

 

236. BAJKI O MAŁYCH LUDZIKACH PALUSZKU I CALINECZCE

program edukacyjny – lekcja IV:

Paluszek J., W. Grimmów

wg tekstów czeskich w tłum. W. Fełenczaka i J. Rochowiaka

Calineczka H. Ch. Andersena

wg tekstu Stary opowiadacz S. Westerberga w tłum. A. Kołaczkowskiego.

układ dramaturgiczny, inscenizacja i reżyseria oraz muzyka: K. Rożek

scenografia: A. Czyczyło

premiera: 27 VI 1997

obsada: D. Gołdon-Rosanowska, D. Rosanowski

 

przedstawień: 143, widzów: 13 624

 

237. JAK KOGUTEK ZAJĄCZKOWI DOPOMÓGŁ

scenariusz na motywach bajek białoruskich opracowała J. Łupinowicz

reżyseria: J. Łupinowicz

scenografia: S. Echaust

muzyka: P. Kociubski

premiera: 27 VI 1997

obsada: B. Oliarowicz, S. Tumidalska, J. Jawor

 

przedstawień: 89, widzów: 8 986

 

238. Philippe Dorin

WILLA ESSELINGÓW

przekład: E. Umińska-Plisenko

reżyseria: A. Gałła

scenografia: K. Truss

muzyka: J. Wichrowski

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 8 XI 1997

obsada: Gabriel – D. Rosanowski; Ojciec Ga­briela, Karol, Fałszywy Ojciec – W. Lipiński; Matka Gabriela, Alicja, Fałszywa Matka – M. Olkowska; Eugeniusz – M. Urban; Irismunda – D. Urban; Karesmunda – D. Gołdon-Rosanowska; Ambrozja, Kucharka, Książę Germund – B. Olizarowicz; Książę Termund – R. Korbel; Wielki Zdobywca – A. Gałła i D. Gołdon-Rosanowska (animacja)

 

przedstawień: 29, widzów: 3 742

 

239. Bogusława Smolnicka

BRZYDKIE DYZIĄTKO

reżyseria: T. Krzan

scenografia: A. Prokop

muzyka: A. Dziupiński

choreografia: G. Wołkowska

premiera: 30 I 1998

obsada: D. Gołdon-Rosanowska, B. Olizarowicz, R. Delegiewicz, A. Dziupiński

 

przedstawień: 38, widzów: 5 041

 

240. Małgorzata Dwornik

PIĄTE JAJO

inscenizacja, reżyseria i opracowanie plastyczne: M., J. Dwornikowie

muzyka: W. Kozakowski

premiera: 2 IV 1998

obsada: M. Dwornik, I. Myślak, R. Korbel, S. Tumidalska

 

przedstawień: 42, widzów: 3 191

 

241. WIECZÓR AUTORSKI MARII KONOPNICKIEJ URZĄDZONY PRZEZ KRASNOLUDKI W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

na motywach opowieści O krasnoludkach i o sierotce Marysi

scenariusz dla teatru lalek: E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

lalki i dekoracje: K. Samołyk

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

premiera: 30 V 1998

obsada: M. Olkowska, D. Rosanowski, M. Urban, J. Jawor, S. Tumidalska, I. Myślak, M. Olkowska, M. Dwornik, D. Gołdon-Rosanowska, B. Olizarowicz, D. Urban, R. Delegiewicz, B. Ziółkowska Pani Maria – M. Olkowska; Koszałek Opałek, Trzmiel Haraburda – D. Rosanowski; Król Błystek, Lis Sadełko – M. Urban; Podziomek, Kowal – J. Jawor; Modraczek, Baba III, Królowa – S. Tumidalska; Żagiewka, Baba II – I. Myślak; Sikorek – M. Olkowska; Krężołek, Świerszcz Sarabanda -M. Dwornik; Pietrzyk- D. Gołdon-Rosanowska; Biedronek, Baba I – B. Olizarowicz; Slomiaczek, Marysia – D. Urban; Halabardnik, Muzykant, Myśliwy, Półpanek, Szumieć – R. Delegiewicz; Dworka – B. Ziółkowska

 

przedstawień: 117, widzów: 23 006

  

242. PINOKIO

scenariusz według opowieści C. Collodi΄ego w tłumaczeniu Z. Jachimeckiej opracował G. Kwieciński

reżyseria: G. Kwieciński

scenografia: A. Czyczyło

muzyka: B. Szczepański

premiera: 27 IX 1998

obsada: Pinokio – Bożena Olizarowicz; Ogniojad – Dyrektor Teatru – Andrzej Dziupiński; Świerszcz, Kot, Sowa – Małgorzata Olkowska; Dżepetto, Lis – Dariusz Rosanowski; Wróżka, Kolombina – Danuta Gołdon-Rosanowska; Chłopiec, Arlekin, Kruk – Małgorzata Dwornik; Uczniowie – Zespół

 

przedstawień: 69, widzów: 11 646

 

243. Adam Mickiewicz

KRÓLEWNA LALA

inscenizacja i reżyseria: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: J. Wierzchowski

premiera: 19 XII 1998

obsada: D. Urban, M. Urban, I. Myślak, S. Tumidalska, R. Delegiewicz

 

przedstawień: 15, widzów: 1 554

 

Spektakl uczestniczył w konkursie na realizację teatralną związaną z obchodami 200 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

 

244. Urszula Kozioł

KRÓL MALOWANY

na motywach baśni H. Ch. Andersena

reżyseria: A. Gałła

scenografia: A. Czyczło

muzyka: A. Bień

przygotowanie wokalne: Z. Myślak

plastyka ruchu: E. Czekalska

premiera: 27 III 1999

obsada: D. Rosanowski, M. Urban, A. Dziupiński, D. Gołdon, D. Urban, M. Dwornik, R. Delegiewicz, W. Lipiński

 

przedstawień: 48, widzów: 8 853

 

245. PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

według opowieści „Kubuś Puchatek” A.A. Milne΄a w przekładzie I. Tuwima

Scena Inicjatyw Aktorskich

układ tekstu, inscenizacja: M. Dwornik, M. Olkowska

lalki i dekoracje: S. Echaust

muzyka: B. Szczepański

premiera: 14 V 1999

obsada: M. Dwornik, M. Olkowska

 

przedstawień: 83, widzów: 8 126

 

Spektakl uzestniczył w konkursie XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatru w Walizce, Łomża (7-9 VI 2000).

 

 

TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU
DYREKTOR – EUGENIUSZ KOTERLA
 

 

 

246. Paweł Szumiec

MAŁY SKRZYPEK

reżyseria: E. Giedrojć

scenografia: J. Mydlarska-Kowal

muzyka: M. Kwinta

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

plastyka ruchu: E. Czekalska

premiera: 23 X 1999

obsada: A. Głaz, R. Delegiewicz, M. Olkowska, W. Lipiński, S. Tumidalska, B. Oleszkiewicz

 

przedstawień: 26, widzów: 3 249

 

247. KOPCIUSZEK

według scenariusza filmowego E. Szwarca

w przekładzie I. Lewandowskiej i W. Dąbrowskiego

adaptacja teatralna: E. Koterla

reżyseria: E. Koterla

lalki i dekoracje: G. Graszka

współpraca scenograficzna: S. Echaust

muzyka: Z. Karnecki

przygotowanie wokalne: M. Kwiatkowska

plastyka ruchu: E. Czekalska

premiera: 25 II 2000

obsada: Król – J. Jawor; siążę – D. Rosanowski; Markiz Pirouette, Leśniczy – M. Urban; Macocha – M. Dwornik; Anna – I. Myślak; Marianna – D. Gołdon; Kopciuszek – D. Urban; Kustosz – M. Urban; Dobra Wróżka – M. Dwornik; Paź, Odźwierny, Stangret, Zegarmistrz, Żołnierz – M. Urban; Odźwierny II, Kapral – D. Rosanowski

 

przedstawień: 54, widzów: 8 540

 

248. DRUGIE PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

wg książek A.A. Milne΄a w przekładzie I. Tuwim

Scena Inicjatyw Aktorskich

układ tekstu, inscenizacja: M. Dwornik, M. Olkowska

lalki i dekoracje: S. Echaust

muzyka: B. Szczepański

premiera: 27 III 2000

obsada: M. Dwornik, M. Olkowska

 

przedstawień: 12, widzów: 1 120

 

249. Jan Brzechwa

CZERWONY KAPTUREK

z tekstami piosenek S. Tumidalskiej

przedstawienie zrealizował zespół wykonawców pod kierunkiem D. Rosanowskiego

scenografia: S. Echaust

muzyka: B. Szczepański

premiera: 26 V 2000

obsada: D. Rosanowski, S. Tumidalska, D. Gołdon

 

przedstawień: 221, widzów: ***

 

250. MAŁY KSIĄŻĘ

według opowieści Antoine΄a de Saint-Exupéry´ego

w tłumaczeniu Jana Szwykowskiego.

realizacja : Grzegorz Kwieciński

muzyka : Bogdan Szczepański

premiera – 15 IX 2000

obsada: B. Oleszkiewicz, D. Rosanowski, R. Delegiewicz

 

przedstawień: 50, widzów: 11 222

 

251. Johann Wolfgang Goethe

LIS PRZECHERA

przekład: L. Staff

adaptacja: W. Kobrzyński

reżyseria: W. Kobrzyński

scenografia: M. Malesza

muzyka: J. Haydn w wyborze W. Kobrzyńskiego

przygotowanie wokalne: Z. Myślak

premiera: 2 XII 2000

obsada: M. Dwornik, R. Delegiewicz, S. Tumidalska, I. Myślak, B. Oleszkiewicz, M. Olkowska, D. Rosanowski, D. Gołdon, J. Jawor, D. Urban

 

przedstawień: 5, widzów: 556

 

252. Joanna Kulmowa

MIRRA, KADZIDŁO , ZŁOTO

reżyseria: B. Nauka

scenografia: D. Miliński

muzyka: J. Walczyński

przygotowanie wokalne: Z. Myślak

ruch sceniczny: E. Czekalska

premiera: I 2001

obsada: Śmierć, Osioł – M.Dwornik; Gestas, Piłat – I. Myślak; Herodowa, Piłatowa, Wół – D.Gołdon; Panienka, Herod – M.Olkowska; Aniołek – B.Oleszkiewicz; Kosmas – S. Tumidalska; Barabasz – R. Delegiewicz; Diabeł, Józef – D.Rosanowski

 

przedstawień: 72, widzów: 12 634

 

253. Małgorzata Dwornik

W DRODZE DO ZAKAZANEGO LASU

inscenizacja i wykonanie: M. Dwornik, M. Olkowska

Scena Inicjatyw Aktorskich

lalki i dekoracje: S. Echaust

muzyka: B. Szczepański

obsada: M. Olkowska, M. Dwornik

premiera: 27 III 2001

grany do  2008 r.

 

przedstawień: 144, widzów:14 603

 

254. Jan Brzechwa

JAŚ I MAŁGOSIA

Scena Inicjatyw Aktorskich

reżyseria : D. Rosanowski

scenografia: A. Jastrzębska

muzyka: B. Szczepański

obsada: Małgosia – D. Gołdon; Jaś – I. Myślak; Baba Jaga – S. Tumidalska; Wilk – D. Rosanowski

premiera: III 2001

 

przedstawień: 116, widzów: 11 168

 

255. Pierre Gripari

AKSAMITKA, CÓRKA DIABŁA

reżyseria: G. Renard

scenografia: A. Czyczyło

obsada: I. Myślak, D. Urban, J. Gronowski, D. Rosanowski, M. Urban

premiera: 16 X 2001

 

przedstawień: 58, widzów: 6 213

 

256. JAK ZDOBYĆ KORZEC ZŁOTA

wg baśni H. CH. Andersena Mały Klaus i Duży Klaus

reżyseria: M. K. Tondera

scenografia: E. Oyrzanowska –Zielonacka

muzyka: P. Sowiński

obsada: J. Gronowski, I. Myślak, R. Delegiewicz, B. Oleszkiewicz, D. Rosanowski.

premiera: 14 XII 2001

 

przedstawień: 2, widzów: 203

 

257. KAJU, GDZIE JESTEŚ?

wg H. Ch. Adersena

Scena Inicjatyw Aktorskich

realizacja i wykonanie: M. Olkowska, M. Dwornik

premiera: 14 I 2002

 

przedstawień: 68, widzów: 5 034

 

258. Antoni Czechow

KASZTANKA

reżyseria: B. Azarow

scenografia: S. Sofronowa

opracowanie muzyczne: B. Azarow

obsada: R. Delegiewicz, D. Gołdon, I. Myślak, D. Rosanowski, D. Urban, M. Urban

premiera: 29 III 2002

 

przedstawień: 41, widzów: 4 268

 

259. Jan Ośnica

BAŚNIOWY LAS

reżyseria i scenografia: A. Czyczyło

muzyka: P. Furtas

ruch sceniczny: G. Wołkowska

teksty piosenek: S. Tumidalska

obsada: M. Dwornik, M. Olkowska, S. Tumidalska, J. Gronowski

premiera: 11 V 2002

 

przedstawień: 34, widzów: 3 681

 

260. H. Januszewska

TYGRYS PIETREK

reżyseria: G. Kwieciński

scenografia: B. Wójcik

muzyka: B. Szczepański

występują: Małpka, Zebra, Sprzedawca, Kowboj, Wierzgacz – M. Dwornik; Tygrysek – M. Olkowska; Mama, Małpka, Sprzedawca, Kowboj – D. Urban; Tygrys (odważny), Krokodyl, Kowboj, Doktor – J. Gronowski; Tygrys (odważny), Kierowca, Żołnierz – Dowódca – R. Sawuła; Tygrys (odważny), Indianin, Sprzedawca – M. Urban

premiera: 12 X 2002

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 112, widzów: 13 968

 

261. Edmund Wojnarowski

BIEGNIJCIE DO SZOPKI, KOLĘDARIUSZ NA BOŻE NARODZENIE

Scena Inicjatyw Aktorskich

inscenizacja: D. Rosanowski

aranżacja plastyczna: S. Echaust

przygotowanie wokalne: Z. Myślak

obsada: R. Delegiewicz, D. Gołdon, I. Myślak, R. Sawuła

premiera: 5 XII 2002

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 40, widzów: 5 384

 

262. Włodzimierz Masłow

ALI BABA I ROZBÓJNICY

reżyseria: D. Rosanowski

scenografia: P. Karwowski

muzyka: B. Szczepański

przygotowanie wokalne: Z. Myślak

przygotowanie iluzjonistyczne: „Selleno”

obsada: Fatima, Muchamed Łysek – zbój – I. Myślak; Kasim, Chasan Jednooki – herszt zbójów – S. Tumidalska; Sztukmistrz, Ali Baba – D. Rosanowski

premiera: 11 I 2003

grany do 2006

 

przedstawień: 104, widzów: 10 209

 

263. J. Szaniawski

KOWAL, PIENIĄDZE I GWIAZDY

reżyseria, opracowanie tekstu: B. Kierc

scenografia: D. Kierc

muzyka: J. Wierzchowski

obsada: Żona, Zosia – B. Oleszkiewicz; Jaś, Kupiec – R. Delegiewicz; Starucha, Pani – M. Olkowska; Alojzy Dedejko – M. Urban; Jakub Dedejko – R. Sawuła; Kowal – J. Gronowski; Chłopiec- D. Urban

premiera: 27 III 2003

grany do 2004 r.

 

przedstawień: 24, widzów: 2 675

 

264. Pierre Gripari

INSPEKTOR TOUTOU

reżyseria: G. Renard

scenografia: K. Banucha

muzyka: B. Szczepański

teksty piosenek: S. Tumidalska

ruch sceniczny: E. Czekalska

obsada: Duch Lustra – S. Tumidalska; Muzyk – J. Gronowski; Inspektor Toutou – D. Rosanowski; Zła Królowa, Żona Drwala, Wróżka – D. Gołdon; Wilk, Królewicz, Diabeł, Kapitan Rozbójników – R. Degielewicz

premiera: 17 V 2003

grany do 2005 r.

 

przedstawień: 49, widzów: 5 001

 

265. Ladyslav Dvornik

SKACZĄCA KRÓLEWNA

scenariusz i inscenizacja: K. Golaszanka

obsada: Królewicz Jerzy, Czarodziej – M. Dwornik; Król, Czarodziej – M. Olkowska; Królewna Jarmiłka, Baba Jaga – R. Sawuła

premiera – 21 IX 2003

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 64, widzów: 2 633

 

266. Tadeusz Słobodzianek

HISTORIA O ŻEBRAKU I OSIOŁKU

reżyseria: A. Gałła

scenografia: A. Czyczyło

efekty muzyczne: P. Kociubski, Z. Myślak

małe intermedia E. Czekalska

premiera: 18 X 2003

obsada: J. Gronowski, B. Oleszkiewicz, R. Delegiewicz, R. Sawuła, D. Rosanowski, I. Myślak, D. Gołdon

grany do 2005 r.

 

przedstawień: 24, widzów: 3 091

 

267. Grzegorz Kwieciński

MAŁY TYGRYS I KAPITAN MORGAN

reżyseria: G. Kwieciński

scenografia: B. Wójcik

muzyka: B. Szczepański

obsada: Kapitan Morgan – R. Delegiewicz; Papuga, Bikini, Owoce Morza – M. Dwornik; Brandon, Żeglarz, Motyl – J. Gronowski; Pani Makrela,Tartaletta,Wieloryb – I. Myślak; Sir Tiger Pit–Tygrysek, Awocado – M. Olkowska; Długi Leszcz, Żeglarz, Motyl, Ośmiornica – R. Sawuła; Mama, Wieloryb, Chiqita – D. Urban; Hiszpan, Żeglarz, Motyl – M. Urban oraz Zespół (sceny marynistyczne)

premiera: 31 I 2004

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 49, widzów: 6 950

 

 

DYREKTOR NACZELNY – JAN JERZY KARMIŃSKI (OD 1 II 2004 P.O.)

 

 

268. Otfried Preussler

MALUTKA CZAROWNICA

reżyseria: M. Tondera

scenografia: E. Oyrzanowska

muzyka: P. Furtas

teksty piosenek: A. Ungeheuer-Głąb

choreografia: M. Bury

obsada: D. Gołdon, I. Myślak, M. Olkowska, Malutka Czarownica – B. Oleszkiewicz, S. Tumidalska, D. Urban, M. Urban

premiera: 7 III 2004

grany do 2005 r.

 

przedstawień: 27, widzów: 3 233

 

269. O TYM, JAK KRAWIEC PAN NITECZKA ZOSTAŁ KRÓLEM

wg utworu K. Makuszyńskiego

Scena Inicjatyw Aktorskich

adaptacja: G. Kwieciński

reżyseria: D. Rosanowski

scenografia: G. Kwieciński

muzyka: B. Szczepański

obsada: M. Dwornik, D. Rosanowski, R. Sawuła

premiera: 27 III 2004

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 29, widzów: 3 524

  

270. Luigi da Porto

ROMEO I JULIA

Scena Inicjatyw Aktorskich

reżyseria: R. Delegiewicz

scenografia: A. Prokop

muzyka: M. Banaszczyk

obsada: R. Delegiewicz, D. Gołdon, B. Oleszkiewicz, D. Rosanowski

premiera: 8 V 2004

grany do 2005 r.

 

przedstawień: 54, widzów: 11 081

 

271. Wincenty Faber

WYCIECZKA

Scena Inicjatyw Aktorskich

scenariusz i reżyseria: M. Dwornik

obsada: Wędrowcy – M. Dwornik, R. Sawuła, J. Gronowski; Starszy Plecakowy – J. Makowski

premiera: 21 VI 2004

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 12, widzów: 1 278

 

 

DYREKTOR NACZELNY – JAN JERZY KARMIŃSKI (OD 1 VII 2004)

KIEROWNIK DS. ARTYSTYCZNYCH – MAŁGORZATA DWORNIK (1 VIII 2004 – 31 VIII 2006)

 

 

 

272. Katarzyna Golaszanka

FREDROIGRASZKI

scenariusz i reżyseria: K. Golaszanka

oprawa scenograficzna: A. Czyczyło

muzyka: B. Szczepański

premiera: 2 X 2004

obsada: M. Olkowska, J. Gronowski

 

przedstawień: 53, widzów: 7 763 (do końca 2009 r.)

 

273. Olga Czekina

ŚWIĘTY MIKOŁAJ MA DZIURAWE KALOSZE

reżyseria: T. Krzan

scenografia: A. Prokop

muzyka: A. Dziupiński

choreografia: G. Wołkowska

premiera: 27 XI 2004

obsada: Anka – I. Myślak; Nastka – A. Golonka; Andrzej – R. Delegiewicz; Pani Zima – S. Tumidalska; Św.Mikołaj – J. Gronowski; Zajączek – B. Oleszkiewicz; Wrona – D. Gołdon; Baba Śniegowa – B. Oleszkiewicz; Bałwan – D. Rosanowski; Inspicjent – D. Rosanowski

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 50, widzów: 7 145

 

274. Hanna Januszewska

FLISAK I PRZYDRÓZKA

reżyseria: M. Olkowska

scenografia: A. Czyczyło

muzyka: J. Dobrzański (nagrania archiwalne)

choreografia: G. Wołkowska

opracowanie dźwięku: M. Olkowski

obsada: M. Dwornik, I. Myślak, M. Olkowska, D. Urban, R. Sawuła, M. Urban

premiera: 19 III 2005

grany do 2006 r.

przedstawień: 37, widzów: 4 440

 

275. Jerzy Rochowiak

SUPEŁEK

Scena Inicjatyw Aktorskich

premiera: 28 IV 2005

przygotowanie i wykonanie – A. Golonka, R. Sawuła.

grany do 2006 r.

przedstawień: 26, widzów: 1 620

 

276. JAK LICZYRZEPA ZE SKARBNIKIEM WOJOWAŁ – czyli jak powstał Wałbrzych

reżyseria : W.Butrym i M. Dwornik

premiera: 5 VI 2005

obsada: zespół TLiA

spektakl plenerowy

grany do 2007 r.

 

przedstawień: 6, widzów: 3 360

 

277. Kornel Makuszyński

KOZIOŁEK MATOŁEK

reżyseria: L. Sypniewska

scenografia: E. Pietrzyk

maski: W. Cader

muzyka: K. Fuczik

obsada: M. Olkowska/A. Golonka, A. Golonka/M. Suder, B. Oleszkiewicz, J. Gronowski, R. Sawuła/S. Mrożkiewicz – Koziołek Matołek

premiera: 9 VII 2005

 

przedstawień: 148, widzów: 25 327 ( do końca 2009 r.)

 

278. MŁODZIENIEC ZAKLĘTY

wg „Dziadów” A.Mickiewicza

reżyseria: B.Kierc

scenografia: D.Kierc

muzyka: Jacek Wierzchowski

premiera: 5 XI 2005

obsada: M.Dwornik, K.Biel, A.Golonka, J.Gronowski, I.Myślak, M.Olkowska, B.Oleszkiewicz, D.Rosanowski, R.Sawuła, S.Tumidalska, D.Urban, M.Urban

grany do 2006 r.

 

przedstawień: 23, widzów: 6 465

 

279. Jerzy Rochowiak

KOT W BUTACH

reżyseria: Grzegorz Kwieciński

scenografia: Przemysław Karwowski

muzyka: Krystyna Fuczik

premiera: 18 III 2006

obsada: D.Urban, K. Biel, D. Rosanowski, M. Urban

grany tylko w 2006 r.

 

przedstawień: 46, widzów: 6 612

 

280. Renata Galik

NASZ ŚWIAT

Scena Inicjatyw Aktorskich

premiera: 11 V 2006

obsada: A.Golonka/O.Pęczak, B.Oleszkiewicz, J.Gronowski

grany do 2009 r.

 

przedstawień: 84, widzów: 7 161

 

281. KSIĘGA BAJEK

autor scenariusza: Lucyna Sypniewska

reżyseria: Lucyna Sypniewska

muzyka: Małgorzata Pieniążek

scenografia: Piotr Pieniążek

premiera: 30 VI 2006

obsada: I. Myślak, M. Olkowska, S.Tumidalska

grany do 2007 r.

przedstawień: 47, widzów: 5 295

 

282. Janusz Korczak

KRÓL MACIUŚ PIERWSZY

reżyseria: Czesław Sieńko

scenografia: Izabella Toroniewicz

muzyka: Mirosław Gordon

premiera: 1 VII 2006

obsada: A. Golonka/M. Suder, B. Oleszkiewicz, D. Urban, J. Gronowski, M. Urban

grany do 2008 r.

 

przedstawień: 67, widzów: 10 626

 

283. Izabela Degórska

BAJKA O SZCZĘŚCIU

reżyseria: Ewa Giedrojć

scenografia: Irena Marečková

muzyka: Agim Dżeljilji

premiera: 18 XI 2006

obsada: A. Golonka/M. Suder, B. Oleszkiewicz, O. Pęczak/A. Golonka/S. Nowak, J. Gronowski, S. Mrożkiewicz, Z. Prażmowski/P. Pawlik

 

przedstawień: ***, widzów: *** (do końca 2009 r.)

 

284. Marta Guśniowska

BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA

reżyseria: Krzysztof Grębski

scenografia: Bata Fertała

muzyka: Artur Lesicki

obsada: A. Golonka/M.Suder, B. Oleszkiewicz, O. Pęczak/A. Golonka, S. Mrożkiewicz, Z. Prażmowski

premiera: 24 III 2007

przedstawień: 53, widzów: 8 363 (do końca 2009 r.)

 

 

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY – ZBIGNIEW PRAŻMOWSKI ( OD 1 V 2007)

 

285. Bogumiła Rzymska

SZKLANA GÓRA

reżyseria: Mariola Ordak-Kaczorowska

scenografia: Jan Polivka

muzyka: Marcin Mirowski

kostiumy: Ilona Binarsch

obsada: B. Oleszkiewicz, O. Pęczak, M. Suder J. Gronowski, S. Mrożkiewicz, A. Porada, Z. Prażmowski

premiera: 8 IX 2007

 

przedstawień: 61, widzów: 7 818 (do końca 2009 r.)

 

286. Hans Christian Andersen:

KRÓLOWA ŚNIEGU

reżyseria: Petr Nosalek

scenografia: Pavel Hubicka

dobór muzyki: Petr Nosalek

obsada: B. Oleszkiewicz, M. Olkowska, O. Pęczak/U. Raczkowska, M. Suder, S. Mrożkiewicz, A. Porada, Z. Prażmowski

premiera: 1 XII 2007

 

przedstawień: 77, widzów: 13 661 (do końca 2009 r.)

 

287. Milada Mašatova

TRZY BAJKI O SMOKU

reżyseria: Matěj Kopecký

scenografia: Jaroslav Doležal

muzyka: Karel Cón

obsada: Małgorzata Olkowska, Jan Jawor

wznowienie na prawach premiery

 

przedstawień: 63, widzów: 7 116 (do końca 2009 r.)

 

288. Dorota Stępień

JAŚ I MAŁGOSIA

reżyseria: Jerzy Jan Połoński

choreografia:  Małgorzata Fijałkowska-Studniak

scenografia :Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie

muzyka: Michał Kowalczyk

obsada: Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak/Urszula Raczkowska, Marlena Suder/ Sylwia Nowak, Seweryn Mrożkiewicz, Arkadiusz Porada/Paweł Pawlik

premiera: 10 V 2008

 

przedstawień: 60, widzów: 9 152 (do końca 2009 r.)

 

289. Stanisław Ignacy Witkiewicz

WARIAT I ZAKONNICA

adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz

scenografia, kostiumy: Jan Polívka

muzyka: Krzysztof Figurski

obsada: Marlena Suder, Arkadiusz Porada

premiera: 27 IX 2008

 

przedstawień: 11, widzów: 1 182 (do końca 2009 r.)

 

290. OCH, EMIL!

wg „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren

adaptacja i reżyseria: Lech Chojnacki

piosenki: Janusz Ryl-Krystianowski

scenografia: Zuzana Mojžišová

muzyka: Piotr Klimek

obsada: Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Olga Pęczak/Marlena Suder/Sylwia Nowak, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 8 XI 2008

 

przedstawień: 46, widzów: 6 689 (do końca 2009 r.)

 

291. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

reżyseria: Ireneusz Maciejewski

scenariusz: Dominika Miękus

scenografia: Dariusz Panas

muzyka: Piotr Klimek

ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska

obsada: Anna Golonka,Urszula Raczkowska, Marlena Suder/Sylwia Nowak, Paweł Pawlik, Arkadiusz Porada/Seweryn Mrożkiewicz

premiera: 21 II 2009

przedstawień: 50, widzów: 7 503 (do końca 2009 r.)

 

292. CALINECZKA

wg Hansa Christiana Andersena

scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski

scenografia: Martyna Dworakowska

muzyka: Piotr Klimek

wykonanie muzyki: zespół Doctor Fisher

projekcje: Michał Zielony

obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz

premiera: 9 V 2009

 

przedstawień: 39, widzów: 4 289 (do końca 2009 r.)

 

293. Charles Dickens

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

adaptacja i reżyseria: Ewa Piotrowska

scenografia: Anna Chadaj

muzyka: Wojciech Błażejczyk

projekcje: Ewa Łuczak

obsada: Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Marlena Suder, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik, Zbigniew Prażmowski

premiera: 17 X 2009

 

przedstawień: 32, widzów: 4 993 (do końca 2009 r.)

 

p.o. DYREKTOR – ZBIGNIEW PRAŻMOWSKI (OD 1 IV 2010)

 

294. Lewis Carroll

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz

scenografia: Jan Polívka

kostiumy: Anna Chadaj

muzyka: Marcin Mirowski

animacje: Wojciech Świątkiewicz

obsada: Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Marlena Suder/Sylwia Nowak, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 10 IV 2010 /odwołana/ – 24 IV 2010

przedstawień: ***, widzów: ***

 

295. Natalia Usenko

PRZECINEK I KROPKA

scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński

scenografia: Ewa Farkasova

muzyka: Marcin Partyka

projekcje: Bogusław „Beniu” Byrski

obsada: Anna Golonka, Marlena Suder/Sylwia Nowak/Natalia Wieciech, Paweł Pawlik

premiera: 26 X 2010

 

przedstawień: ***, widzów: ***

 

296. Juliusz Słowacki

BALLADYNA

adaptacja i reżyseria:  Mariola Ordak – Świątkiewicz

scenografia: Jan Polivka

muzyka: Marcin Mirowski

projekcje: Wojciech Świątkiewicz

obsada:  Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Marlena Suder, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 5 XI 2010

przedstawień: ***, widzów: ***

 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY ZBIGNIEW PRAŻMOWSKI (OD 1 III 2011)

 

297. PINOKIO
wg Carla Collodiego
scenariusz i reżyseria, ruch sceniczny, kostiumy i lalki: Ewelina Ciszewska
scenografia, projekcje i reżyseria świateł: Robert Baliński
muzyka: Włodzimierz Kiniorski
animacje: Jakub Lech

występują: Anna Golonka, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Marlena Suder, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 5 III 2011

przedstawień: ***, widzów: ***

 

298. Ludwik Jerzy Kern

FERDYNAND WSPANIAŁY

adaptacja i reżyseria: Lucyna Sypniewska

scenografia: Jan Polívka

muzyka: Krzysztof Maciejowski

korepetycje wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek

występują: Anna Jezierska,Sylwia Nowak/Natalia Wieciech,Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska,Jakub Grzybek,Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 24 IX 2011

przedstawień: ***, widzów: ***

 

299. NIE BÓJCIE SIĘ CZAROWNIC

wg Pierre’a Gripariego

scenariusz, reżyseria, wykonanie: Aleksandra Pejcz

premiera: 16 X 2011

przedstawień: ***, widzów: ***

 

300. Norbert Ebel

WÓŁ I OSIOŁ

(tłumaczenie: Arkadiusz Porada)

adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Porada Scenografia: Anke Lenz Muzyka: Krzysztof Figurski

występują: Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 19 XI 2011 (prapremiera polska)

przedstawień: ***, widzów: ***

 

301. CZERWONY KAPTUREK

scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński

scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska

muzyka: Michał Kowalczyk

ruch sceniczny: Jarosław Staniek

przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek

obsada: Anna Jezierska, Sylwia Nowak/Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Paweł Pawlik

premiera: 4 II 2012

przedstawień: ***, widzów: ***

 

302. Malina Prześluga

BAJKA O ROZCZAROWANYM RUMAKU ROMUALDZIE

scenariusz: Malina Prześluga

reżyseria: Lech Chojnacki

scenografia: Jacek Zagajewski

muzyka: Tomasz Benn

ruch sceniczny: Anna Rozmianiec  

przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek

występują: Bożena Oleszkiewicz, Małgorzata Olkowska, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz

premiera: 21 IV 2012

przedstawień: ***, widzów: ***

 

303. LE FILO FABLE
na motywach bajek filozoficznych z różnych stron świata

scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk
scenografia: Jan Polívka
konsultacje muzyczne: Jarosław Szczęsny
obsada:Sylwia Nowak / Anna Jezierska,Jakub Grzybek,Paweł Pawlik
premiera: 29 IX 2012

przedstawień: ***, widzów: ***

 

304. BRZYDKIE KACZĄTKO
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Przemysław Jaszczak
scenariusz: Magda Żarnecka
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Krzysztof Domański
ruch sceniczny: Piotr Soroka
przygotowanie wokalne: Krzysztof Domański
obsada: Karolina Gorzkowska, Anna Jezierska, Urszula Raczkowska, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz
premiera: 16 II 2013

przedstawień: ***, widzów: ***

 

305. KSIĘGA DŻUNGLI
wg „Księgi Dżungli” Rudyarda Kiplinga
reżyseria: Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek
scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
scenariusz: Jerzy Jan Połoński
teksty piosenek: Jerzy Jan Połoński
muzyka: Michał Kowalczyk
choreografia: Jarosław Staniek
projekcje: Dawid Kozłowski
obsada: Anna Jezierska, Urszula Raczkowska, Bożena Oleszkiewicz, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
premiera: 18 V 2013

przedstawień: ***, widzów: ***

 

306. U/RODZINY
scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska
scenografia i kostiumy: Ewelina Ciszewska
muzyka: Konrad Rogiński
sound live effects: Seweryn Mrożkiewicz

obsada:Anna Jezierska, Bożenka Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 28 VI 2013
przedstawień: ***, widzów: ***

 

307. Marta Guśniowska
KRÓLESTWO KORALOWEJ RAFY
reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenariusz: Marta Guśniowska
scenografia: Jan Polívka
muzyka: Łukasz Damrych
projekcje: Wojciech Świątkiewicz
animacje: Wojciech Świątkiewicz
kostiumy: Ilona Binarsch
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 17 IX 2013

przedstawień: ***, widzów: ***

 

308. NAJ
scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Ola Śnieżek
obsada: Anna Jezierska, Paweł Pawlik
prapremiera: 17 XI 2013
przedstawień: ***, widzów: ***

 

309. WŁADCA SKARPETEK
scenariusz i reżyseria: Jacek Timingeriu
teksty piosenek: Ewa Zielińska
scenografia: Katarzyna Karmańska i Jacek Timingeriu
muzyka: Krzysztof Pachołek
obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz
prapremiera: 1 III 2014
przedstawień: ***, widzów: ***

 

310. WARIAT I ZAKONNICA
wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia i kostiumy: Jan Polívka
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński
premiera: 23 V 2014
przedstawień: ***, widzów: ***

 

311. CO W STRACHU PISZCZY?
spektakl plenerowy
scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Michał Kowalczyk
ruch sceniczny: Jerzy Jan Połoński
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jakub Grzybek, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
premiera: 27 VI 2014
przedstawień: ***, widzów: ***

 

312. KOPCIUSZEK
wg braci Grimm i Boženy Němcovéj
scenariusz i reżyseria: Braňo Mazúch
scenografia: Jan Polívka
muzyka: Vratislav Šrámek
obsada: Anna Jezierska, Sylwia Nowak / Natalia Wieciech, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Zbigniew Koźmiński, Paweł Pawlik
premiera: 4 X 2014
przedstawień: ***, widzów: ***

 

313. SACHEM. WÓDZ CZARNYCH WĘŻY.
wg Henryka Sienkiewicza
adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia i kostiumy: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
obsada:Anna Jezierska, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik
premiera: 28 II 2015
przedstawień: ***, widzów: ***

 

314. BRAMATURGIA

inscenizowane opowieści z bram i podwórek wałbrzyskich kamienic

reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek

obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz

warsztaty/konsultacje: Przemysław Buksiński

premiera: 13 VI 2015

przedstawień: ***, widzów: ***

 

315. KRÓLIK, SŁOŃ I TERESKA…
wg powieści „Z powrotem… czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur” Zbigniewa Batki

 

adaptacja i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Dariusz Panas
muzyka: Michał Kowalczyk
kostiumy: Dariusz Panas
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Jakub Grzybek, Kamil Król, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 13 IX 2015
przedstawień: ***, widzów: ***

 

316. WŁADYSŁAW I ANNABELLA – HISTORIA PEWNEGO MISIA I LALKI
scenariusz i reżyseria: Zuzanna Mukoid
scenografia i kostiumy: Barbara Szymczak
muzyka: Aleksandra Socewicz
obsada: Anna Jezierska, Jakub Grzybek, Paweł Pawlik

premiera: 21 XI 2015
przedstawień: ***, widzów: ***

 

317. DOBRZE, ŻE JESTEŚ

scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Sebastian Ładyżyński
obsada: Kamil Król, Paweł Pawlik

premiera: 20 II 2016
przedstawień: ***, widzów: ***

 

318. Danuta Parlak KAPELUSZ PANI WRONY

reżyseria: Laura Słabińska
scenografia: Aneta Tulisz-Skórzyńska
muzyka: Marek Papaj
obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Aleksandra Paprocka-Paszczyk, Patrycja Rojecka, Jakub Grzybek, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz

premiera: 23 IV 2016
przedstawień: ***, widzów: ***

 

319. zrozumieć GIAURA  wg George’a Byrona

adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
przekład: Adam Mickiewicz
obsada: Aleksandra Paprocka-Paszczyk/Katarzyna Kłaczek, Jakub Grzybek, Paweł Kuźma’ Paweł Pawlik

premiera: 25 VI 2016
przedstawień: ***, widzów: ***

 

320. PIOTRUŚ PAN
na podstawie powieści J.M. Barrie’go „Piotruś Pan i Wendy”

scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
muzyka: Piotr Klimek
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
obsada: Anna Jezierska/Katarzyna Kłaczek, Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka, Jakub Grzybek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

premiera: 24 IX 2016
przedstawień: ***, widzów: ***

 

321. POLSKA 120
spektakl muzyczny na podstawie zdjęć z powojennego Walimia

scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia i kostiumy: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Jakub Lech
obsada: Katarzyna Kłaczek (gościnnie), Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka, Joanna Kowalska (gościnnie), Paweł Kuźma, Paweł Pawlik
muzycy: Żenia Betliński/Grzegorz Piasecki, Michał Bocek, Dawid Majewski, Bartek Miarka

premiera: 11 XI 2016
przedstawień: ***, widzów: ***

 

322. MAŁY KTOŚ I POGROMCA POTWORÓW

scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska
scenografia: Paulina Kasiukiewicz, Ewelina Ciszewska
muzyka: Łukasz Damrych
reżyseria świateł: Robert Baliński
kostiumy: Ewelina Ciszewska
obsada: Paweł Pawlik, Paweł Kuźma, Katarzyna Kłaczek, Jakub Grzybek, Kamil Król, Bożena Oleszkiewicz
premiera: 4 III 2017
przedstawień: ***, widzów: ***